Polícia obvinila tri osoby, ktoré sa vyhrážali bombou na úradoch

Aktualizované:
V súvislosti s výhražnými správami o umiestnení bômb na viacerých súdoch v rámci celého Slovenska polícia obvinila spolu troch ľudí. Informoval o tom I. viceprezident Policajného zboru Jaroslav Málik.

Najviac prípadov hlásia z Košíc

Dvoch mužov obvinil policajný vyšetrovateľ v súvislosti s poplašnou správou na súde v Košiciach. Práve v Košickom kraji strážcovia zákona od začiatku tohto roka evidujú najviac, až 12 takýchto prípadov.

„Vyšetrovateľ Policajného zboru vzniesol obvinenie dvom páchateľom z Košíc práve za zločin šírenia poplašnej správy, ktorý bol spáchaný formou účastníctva, pričom páchatelia sa mali tohto skutku dopustiť konaním dňa 8. 3., zatelefonovali na tiesňovú linku 112 a oznámili uloženie nástražného výbušného systému na košickom súde,“ uviedol Málik.

Medzi obvinenými je recidivista

Jedným z obvinených je Jozef D. z Košíc. Okresný prokurátor Košice I podal návrh na jeho vzatie do väzby. Informoval o tom hovorca Krajskej prokuratúry v Košiciach Milan Filičko. Jozef D. mal podľa obvinenia 8. marca v ranných hodinách prostredníctvom inej osoby telefonicky oznámil na tiesňovú linku 112 falošnú správu o nástražnom výbušnom systéme na košickom súde.

"V dôsledku toho boli vykonané prehliadky a evakuácia budov, čím spôsobil škodu za viac ako 10.000 eur. Návrh na vzatie do väzby bol podaný pre obavu, že obvinený ujde alebo sa bude skrývať, a tiež z obavy, že by pokračoval v trestnej činnosti," uviedol Filičko.

Obvinený je už šesťkrát súdne trestaný recidivista. Pravdepodobným motívom konania bolo, že v daný deň sa malo uskutočniť pojednávanie v jeho trestnej veci. "V prípade uznania viny  hrozí obvinenému trest odňatia slobody tri až osem rokov," konštatoval hovorca krajskej prokuratúry.

TOP videá

Zásah polície je nákladný

Ďalší prípad sa týka súdu v Novom meste nad Váhom. Za šírenie poplašnej správy v tomto meste vzniesol policajný vyšetrovateľ obvinenie jednej osobe.

Strážcovia zákona okrem toho informovali aj o ďalšom prípade z Košíc, kde má byť vznesené obvinenie ďalšej osobe. Motívom konania obvinených bola podľa Málika snaha zmariť súdne konanie, ale v jednom prípade aj otestovať reakciu záchranných zložiek.

Málik upozornil, že každý jeden takýto prípad stojí záchranné zložky desaťtisíce eur, navyše nasadené sily a prostriedky môžu chýbať na inom mieste. Dotknuté orgány teda podľa jeho informácií budú vymáhať aj náhradu spôsobenej škody. Trestná sadzba je v uvedených prípadoch od troch do ôsmich rokov.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá