Zarobil prezident Trump na raketovom útoku proti Sýrii?

Zarobil prezident Trump na raketovom útoku proti Sýrii?
Zdroj foto: SITA/AP
Zatiaľ čo sa svet zaoberá následkami nedávneho útoku Spojených štátov na sýrsku vojenskú základňu, v pozadí sa mnohí tešia z finančných ziskov. A môže byť medzi nimi aj prezident Donald Trump. Upozornili na to viaceré investigatívne americké médiá.

Akcie zbrojárskej firmy vzrástli

USA zaútočili na leteckú základňu sýrskych vládnych síl 59 riadenými strelami Tomahawk, ktoré vyrába americká firma Raytheon. Jedna raketa podľa médií stojí 1,4 milióna dolárov. Hodnota akcií Raytheonu po útoku vzrástla.

"Investori, cítiac eskalujúce napätie medzi oboma krajinami a možnosť vojny, vytlačili akcie Raytheonu hore," uviedol americký investigatívny spravodajský portál RawStory. "To sú dobré správy pre ich majiteľov – vrátane prezidenta," dodal portál.

O tom, že Donald Trump vlastní akcie Raytheonu, informoval ešte v roku 2015 spravodajský webový portál Business Insider.

Otvorili otázku transparentnosti

Podobne spravodajský program Democracy Now pripomenul, že podľa dokumentov, ktoré Trump predložil federálnej volebnej komisii na začiatku svojej kampane v roku 2015, vlastnil akcie Raytheonu v hodnote 1000 až 15.000 dolárov.

"Hoci je tá hodnota malá, nastoľuje to ďalšie otázky o nedostatku transparentnosti vo finančnom majetku Trumpa a o tom, že si potenciálne môže zarobiť na takmer každom vojenskom rozhodnutí, ktoré ako prezident urobí," povedala moderátorka Democracy Now Amy Goodmanová.

Nie je jasné, či Trump uvedené akcie stále vlastní, keďže doteraz nezverejnil svoje posledné daňové priznanie. Televízna stanica CNN upozornila, že na hodnote získali aj akcie ďalších amerických zbrojárskych spoločností, a to nielen po štvrtkovom útoku. Silneli už od volieb a najmä po tom, ako Trump ohlásil desaťpercentné zvýšenie výdavkov na armádu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá