Poľská vládnuca strana rieši problém, spor vyvolali jej členovia

Poľská vládnuca strana rieši problém, spor vyvolali jej členovia
Zdroj foto: SITA/AP
Vo vedení poľskej vládnucej strany Právo a spravodlivosť vypukol konflikt, v ktorom stoja proti sebe vplyvný predseda strany a minister obrany.

Nezvyčajné privilégiá hovorcu

Jadrom sporu je 27-ročný hovorca ministra obrany Antoniho Macierewicza, Bartlomiej Misiewicz, ktorý sa teší nezvyčajným privilégiám a priazni, čo vyvolalo v metropole otázky. Predseda PiS Jaroslaw Kaczynski vylúčil hovorcu zo strany a dal príkaz, aby komisia vyšetrila lukratívne práce v rezorte obranného priemyslu i ďalšie preferenčné zaobchádzanie, ktorého sa mu dostalo.

Cieľom týchto krokov je "chrániť dobrú povesť strany Právo a spravodlivosť," povedala jej hovorkyňa Beata Mazureková. Tlačová agentúra AP uviedla, že hovorcovi vojaci salutovali a nazývali ho "minister", čo nezvyknú robiť civilistom, ktorí nemajú vysoké politické funkcie.

Misiewicz je údajne bývalý pracovník lekárne bez vysokoškolského diplomu, za ministra Macierewicza získal výnosné funkcie. Jeho privilégiá vyvolali etické obavy v strane, ktorá sa dostala k moci so sľubom, že bude bojovať s korupciou a obhajovať tradičné morálne hodnoty.

Vojna vo vedení

Vlani bol Misiewicz menovaný do dozornej rady Polska Grupa Zbrojeniowa, jedného z najväčších obranných konzorcií v strednej Európe. PZG zmenila kvôli Misiewiczovi svoje vnútorné predpisy, pretože nemá požadované vysokoškolské vzdelanie.

Denník Rzeczpospolita tento týždeň napísal, že Misiewicz dostával od PZG 50.000 zlotých mesačne (takmer 11.800 eur), čo je obrovská suma v Poľsku, kde priemerná mzda pred zdanením dosahuje približne 1080 eur. Avšak spoločnosť i Misiewicz to popreli.

Kaczynski označil správy médií za "šokujúce" a oznámil vyšetrovanie Misiewicza. PZG informovala, že dohodu s Misiewiczom s okamžitou platnosťou ukončila. Niektorí pozorovatelia si myslia, že sa hovorca stal súčasťou väčšie mocenského boja medzi Kaczynským a ministrom obrany.  "Je to vojna vo vedení," povedal tlačovej agentúre AP vodca malej opozičnej Poľskej ľudovej strany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá