Lacné mlieko poteší peňaženky, no slovenskí mliekari varujú pred krízou. Bez pomoci štátu môže sektor výrazne stratiť
Lacné mlieko dnes poteší peňaženky spotrebiteľov. Mliekari však varujú, že nízke ceny môžu znamenať začiatok ďalšej krízy v sektore. Bez pomoci štátu sa situácia môže ešte zhoršiť.
Dobrá správa pre zákazníkov, problém pre mliekarov
Mlieko za 45 či 55 centov za liter. Kým pre zákazníkov ide o dobrú správu, slovenskí mliekari hovoria o vážnom probléme.
„Slovenskí spracovatelia sú tlačení obchodom do znižovania cien mliečnych výrobkov. Už sa tu bavíme o tom, že tak ako slovenskí spracovatelia, aj slovenskí prvovýrobcovia pôjdu do straty,“ uviedla generálna sekretárka Slovenského mliekarenského zväzu Zuzana Nouzovská.
Trhové tlaky a spotrebiteľská citlivosť
„Je úplne logické, že ak nakupujeme na jednotnom európskom trhu, existuje určitý benchmark, ktorý obchodníci dodržiavajú. Ak to trh umožňuje, tak to aj držia pre spotrebiteľa,“ hovorí Martin Krajčovič zo Slovenskej aliancie moderného obchodu.
„Spotrebitelia sú už po niekoľkých kolách fiškálnej konsolidácie veľmi citliví na cenu. Napríklad pri masle vidíme, že približne 80 až 90 % masla sa predá práve v akcii,“ poznamenal riaditeľ Inštitútu moderného spotrebiteľa Filip Kužma.
Trh s mliekom sa prudko prepadá. Slovenské mliekarne hovoria o hrozbe vážnej krízy už v roku 2026
Prebytok mlieka v Európe tlačí ceny nadol
Slovensko aj celá Európska únia čelia prebytku trvanlivého mlieka. Zvýšená produkcia najmä v Nemecku tlačí ceny nadol. Ceny, za ktoré sa mlieko predáva, nedokážu pokryť všetky náklady spracovateľov.
„Dnes na pulte nájdete cenu trvanlivého mlieka už od 45 centov, pričom bolo vyrobené zo suroviny za rovnakú cenu. To znamená, že tu ešte chýba náklad na spracovanie, obal a DPH,“ vysvetlila Nouzovská.
Cieľom obchodníkov je ponúknuť zákazníkom čo najlepšiu cenu. Zároveň však pripúšťajú, že sektor potrebuje silnejšiu podporu štátu, aby dokázal konkurovať zahraničným dovozom.
„Slovenskí mliekari by mali mať rovnakú štartovaciu čiaru ako ich kolegovia v okolitých krajinách. Dlhodobo dostávajú menšiu podporu od štátu ako v krajinách ako Maďarsko, Česko alebo Poľsko,“ upozornil Krajčovič.
Mliekareň so 70-ročnou tradíciou zatvorila brány. Zamestnanci hovoria o chaose aj o „vytunelovaní“
Slovenskí spotrebitelia a ochota priplatiť
Slováci sú mimoriadne citliví na cenu a za domácu produkciu si dokážu priplatiť len obmedzene.
„Slovenský spotrebiteľ je ochotný priplatiť si maximálne okolo 10 % za slovenský výrobok v porovnaní s dovezenými z iných krajín,“ dodal Kužma.
Mliekari o situácii rokujú aj s ministerstvom pôdohospodárstva a žiadajú pomoc. Situáciu by navyše mohol skomplikovať nový viacročný finančný rámec Európskej únie, podľa ktorého by do poľnohospodárstva mohlo smerovať menej peňazí.