Zraz A-tímu SR v Piešťanoch bez obrancu Tršku, nahradí ho Rais

SITA, TA3
26.3.2012 18:43

Slovenská hokejová reprezentácia začala v pondelok v Piešťanoch prípravu na blížiace sa majstrovstvá sveta, ktoré sa uskutočnia 4. - 20. mája vo Fínsku a vo Švédsku. Trénerovi Vladimírovi Vůjtkovi sa hlásilo spolu 22 hráčov - trojica brankárov, 7 obrancov a 12 útočníkov.

Chýbal mladý obranca Peter Trška, ktorého si pre problémy s obrancami v prvom tíme ponechal Slovan Bratislava. Jeho miesto od utorka zaujme ďalší mladík Matúš Rais z HK Nitra.

"Neprišiel nám obranca, ktorého sme si chceli požičať zo Slovana, ale - bohužiaľ - musel zostať s prvým tímom. Zajtra príde Rais z Nitry," povedal na úvod zrazu tréner Vůjtek a pokračoval: "Skladať tímy na prvé zrazy je zložité, ale rovnako to robia aj ďalšie výbery. Zbierajú sa hráči, ktorí už nehrajú. Chýbajú semifinalisti či finalisti, tí budú pozvoľna dopĺňať mužstvo. Nejaké dvojice budeme skúšať už teraz, postupne to pôjde až po majstrovstvá sveta. Chceme vybrať najlepších hráčov, ktorých Slovensko má. Samozrejme, že nevieme, kto príde z Ameriky, prípadne sa môžu pridať zranenia, čo by sme nechceli. V prvom týždni by sme chceli do hráčov dostať nejakú fyzičku, dodať kyslíkovú prípravu. Môžeme ich zaťažiť trochu viac ako v nasledujúcich týždňoch."

V nominácii slovenskej hokejovej reprezentácie už prišlo k niekoľkým zmenám. Vůjtek pozval do Piešťan útočníka Petra Galamboša z MHC Mountfield Martin, ktorý nahradil Adama Lapšanského zo Sparty Praha. "Adam figuroval v našej nominácii po vyradení Sparty Praha v play-off českej extraligy. Sparta však poslala Lapšanského do prvoligového Chomutova, takže v úvodnej fáze prípravy s ním nemôžeme rátať," informoval na webe Slovenského zväzu ľadového hokeja jeho generálny sekretár Otto Sýkora. Trška, ktorého nahradí Rais, mal pôvodne zaskakovať za Richarda Stehlíka. Ospravedlniť sa musel aj Richard Rapáč, ktorého z hry vyradili problémy s kolenom.

V slovenskom tíme figuruje niekoľko nováčikov. Jedným z nich aj útočník Milan Kytnár, ktorý začal sezónu v zámorí a dokončil ju vo fínskom klube HPK Hämeenlinna. "Sezónu som začal zranením, nebol to úvod, ako som si predstavoval. Pozvánka na konci ročníka teda obzvlášť poteší. Verím, že pre tento tím budem prínosom," povedal na zraze Kytnár.

Najskúsenejším hráčom na základe počtu reprezentačných štartov je obranca Tomáš Starosta, ktorý v tejto sezóne pôsobil v ruskej KHL v tíme Jugra Chanty-Mansijsk a v tomto mužstve má zmluvu aj na ďalšie dva súťažné ročníky. "Na jednej strane sa vždy teším do reprezentácie, na druhej strane by som teraz bol ešte rád v klube a hral v play-off. Bohužiaľ, vypadli sme v 1. kole. Bez hokeja som bol teraz dva a pol týždňa. Doma na Slovensku som oddychoval s najbližšími a kamarátmi," povedal 30-ročný Starosta.

Jeho vekový rovesník útočník Marcel Hossa odohral v národnom tíme o 19 duelov menej, ale tiež je v ostatných rokoch neodmysliteľnou súčasťou reprezentácie. "Bude to dlhšia príprava. Predovšetkým starší chalani sa dobre poznáme. Určite to bude veľká sranda, základ je vytvoriť dobrú partiu. Zakaždým sa do reprezentácie veľmi teším. Na korčuliach som nestál také dva týždne, takže teraz ma čaká taká malá letná príprava. Prvý týždeň bude fyzicky trochu náročnejší, ale dostať sa do tempa by nemal byť problém," poznamenal na zraze Marcel Hossa. 

Káder slovenskej hokejovej reprezentácie na sústredení v Piešťanoch v termíne 26. - 30. marca 2012:
Brankári: Peter Hamerlík (HC Oceláři Třinec, ČR, počet reprezentačných zápasov 8 / gólov 0), Július Hudáček (Södertälje SK, Švéd., 6/0), Ján Laco (Lev Poprad, SR/KHL, 6/0) 

Obrancovia: Ivan Baranka (Spartak Moskva, Rus./KHL,48/3), Michal Grman (HC 05 Banská Bystrica, 2/0), Ivan Jankovič (HK 36 Skalica, 0/0), Peter Mikuš (HC Mountfield České Budějovice, ČR, 12/0), Matúš Rais (HK Nitra, 0/0), Michal Sersen (HC Sparta Praha, ČR, 31/2), Tomáš Starosta (Jugra Chanty-Mansijsk, Rus./KHL, 106/3), René Vydarený (HC České Budějovice, ČR, 63/3) 

Útočníci: Mario Bližňák (HC Sparta Praha, ČR, 7/0), Martin Cibák (Neftechimik Nižnekamsk, Rus./KHL, 47/6), Peter Galamboš (MHC Mountfield Martin, 0/0), Marcel Hossa (Dinamo Riga, Lot./KHL, 87/24), Marek Hovorka (Rytíři Kladno, ČR, 5/0), Milan Kytnár (HPK Hämeenlinna, Fín., 0/0), Patrik Lušňák (HK 36 Skalica, 4/0), Juraj Mikúš (TPS Turku, Fín., 45/8), Štefan Ružička (Spartak Moskva, Rus./KHL, 36/13), Tomáš Surový (CSKA Moskva, Rus./KHL, 65/11), Ján Sýkora (HC 05 Banská Bystrica, 2/0), Rastislav Špirko (Lev Poprad, SR/KHL, 15/2). 

Realizačný tím: 
Otto Sýkora (generálny manažér), Vladimir Vůjtek (tréner), Peter Oremus (asistent trénera), Daniel Makoni (tréner brankárov), Jozef Kubašovský (lekár), Roman Švantner (kondičný tréner), Branislav Prokop (masér), Rastislav Ladecký (masér), Michal Hrtús (masér)

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok