Trumpovho poradcu sledovali. Obávali sa, že je ruským agentom

Americký Federálny úrad pre vyšetrovanie vlani v lete úspešne požiadal o tajný súdny príkaz na sledovanie komunikácie Cartera Pagea, poradcu vtedajšieho prezidentského kandidáta Donalda Trumpa. Dôvodom bolo podozrenie, že Page konal ako ruský agent.

Trump poprel pochybenie

Informovali o tom noviny The Washington Post. Page patrí k spolupracovníkom Trumpa, na ktorých sa sústreďuje pozornosť v čase, keď FBI a výbory Kongresu vyšetrujú, či bol Trumpov predvolebný tím nejako spojený s údajným zasahovaním Ruska do vlaňajších volieb v USA. Trump akékoľvek pochybenie poprel, vyšetrovanie by však mohlo vrhať zlý tieň na jeho vládu celé mesiace i roky, konštatovala dnes agentúra AP.

Washington Post s odvolaním sa na nemenovaných policajných a iných predstaviteľov napísal, že žiadosť vlády o sledovanie Pagea, predložená osobitnému kontrašpionážnemu súdu, bola odôvodnená informáciami, podľa ktorých zrejme vedome vykonával spravodajské aktivity v prospech Ruska.

Denník uviedol, že žiadosť obsahovala aj kontakty, ktoré mal Page v roku 2013 s ruským tajným agentom. Tieto kontakty podrobnejšie opisuje podanie na súd z roku 2015 v prípade trojice mužov obvinených z účasti na činnosti ruskej špionážnej siete. Podľa tohto dokumentu Page poskytol jednému z obvinených dokumenty o energetickom priemysle, v uvedenom prípade však voči nemu obvinenia nevzniesli.

TOP videá

Poradca obvinenia odmieta

Hovorca FBI zatiaľ nereagoval na žiadosť agentúry AP o vyjadrenie k zverejnenej správe. Page nenáležité vzťahy s Ruskom poprel a pre AP povedal, že je rád, že sa informácia o súdnom príkaze na jeho sledovanie dostala na verejnosť. Obvinil tiež predošlú americkú vládu prezidenta Baracka Obamu z toho, že sa snažila "potlačiť disidentov, ktorí úplne nepodporovali jej neúspešnú zahraničnú politiku".

Page bol málo známym investičným bankárom, keď Trump začiatkom minulého roka oznámil, že bude členom jeho poradného tímu pre zahraničnú politiku. Poradcovia Trumpa zdôrazňujú, že prezident nebol s Pageom pred vlaňajšou volebnou kampaňou ani počas nej v osobnom kontakte.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá