Na futbalistov mohli útočiť islamisti, polícia analyzuje list

Polícia pri vyšetrovaní bombového útoku na autobus futbalistov Borussie Dortmund dospela k predbežnému záveru, že terčom explózií bol práve futbalový tím. Vyšetrovatelia preverujú možné islamistické pozadie činu - na mieste sa našiel list, ktorý sa údajne začína slovami o Alahovi.

Útok vyšetrujú ako teroristický čin

Autobus s hráčmi, ktorý smeroval z hotela na zápas s Monakom, bol zasiahnutý "silnými výbušnými zariadeniami" a tie "boli zrejme ukryté v živom plote neďaleko parkoviska". Prokurátorka Sandra Lückeová oznámila, že pri hoteli, z ktorého futbalový tím odchádzal, keď nastali výbuchy, sa našiel list a v ňom sa nachádzalo "prihlásenie k zodpovednosti za čin".

V tomto liste sa podľa vyšetrovateľov spomína predvianočný teroristický útok v Berlíne. Vyšetrovanie útoku už prevzalo nemecké najvyššie štátne zastupiteľstvo, ktoré je bežne zodpovedné za stíhanie závažných trestných činov. List sa podľa denníka Zeitung začína slovami o Alahovi. Ďalej sa v ňom píše o berlínskom útoku, ktorý si v decembri vyžiadal 12 mŕtvych a desiatky zranených a o zapojení Nemecka do boja proti Islamskému štátu. Preto sú športovci a promimenti v Nemecku na "listine smrti Islamského štátu", píše sa v liste.

V tejto súvislosti zadržali jedného z dvoch islamistov, ktorých považujú za podozrivých, po druhom pátrajú, oznámila Spolková prokuratúra. "Možno predpokladať, že máme do činenia s teroristickým pozadím," povedala novinárom hovorkyňa prokuratúry. Dodala však, že "presný motív je naďalej nejasný", aj keď list nájdený neďaleko miesta útoku môže poukazovať na islamský extrémizmus.

Zranil sa hráč aj policajt

Pri útoku troma výbušninami utrpel ranenia aj policajt na motocykli. Informovali o tom vo vyhlásení nemecké úrady v Dortmunde. Polícia tiež uviedla, že blízko hotela hráčov sa našiel ďalší podozrivý predmet, ktorý vyzeral ako výbušné zariadenie, ale nebol schopný explózie.

Uvedený policajt sa viezol na motorke pred autobusom a sprevádzal ho na štadión, kde sa mal konať futbalový zápas s Monakom, uviedla dortmundská polícia. Policajnému príslušníkovi spôsobili zranenie tri explózie a utrpel aj šok. V súčasnosti nie je schopný vykonávať pracovné povinnosti, dodala polícia vo vyhlásení.

Už skôr médiá aj klub informovali o zraneniach Marca Bartru, ktorého po útoku previezli do nemocnice. Utrpel zlomeninu pravého zápästia a niekoľko zranení ramena spôsobených cudzími telesami, informoval hovorca futbalového tímu Sascha Fligge. Dodal, že Bartra absolvoval operáciu, pri ktorej mu tiež odstránili "cudzie telesá" z tela.

FIFA incident odsúdila

Prezident Európskej futbalovej únie Aleksander Čeferin vyjadril šok nad výbuchmi, ktoré poškodili autobus futbalového tímu a zranili hráča. Čeferin vyhlásil, že Borussia Dortmund a futbalový tím AS Monako urobili správne, keď po incidente odložili plánovaný zápas Ligy majstrov, lebo tak dali prednosť bezpečnosti fanúšikov a hráčov.

Prezident UEFA dodal, že bol "hlboko znepokojený", keď sa dopočul o výbuchoch. Vyjadril vďaku klubom, miestnym predstaviteľom a podporovateľov za spoluprácu. Prezident Medzinárodnej futbalovej federácie Gianni Infantino označil udalosti za "znepokojujúce". Infantino povedal: "FIFA odsudzuje incidenty v Dortmunde. Všetci čakáme na ďalšie podrobnosti o incidente."


Mohlo by vás zaujímať

TOP videá