Taxikári hrozia hromadným štrajkom, ak úrady nezakročia proti aplikácii Uber

Taxikári hrozia hromadným štrajkom, ak úrady nezakročia proti aplikácii Uber
Zdroj foto: TASR/Pavel Neubauer
Ak kompetentné úrady nebudú konať, protestov taxikárov bude v hlavnom meste pribúdať a vylúčený nie je ani hromadný dopravný štrajk.

Demonštrovali desiatky taxikárov

Na protestnej akcii taxikárov proti mobilnej aplikácii Uber a podobným spoločnostiam pred Primaciálnym palácom v Bratislave to uviedol administrátor facebookovej stránky Stop Uber na Slovensku a jeden z organizátorov protestov Matej Krampl.

"Hovoríme, že toto nie je posledný protest. Budeme pokračovať ďalej a budeme to stupňovať. Bude to pravidelnejšie. Pokiaľ nebudú konať, budeme takto vyjadrovať svoj nesúhlas," priblížil Krampl, podľa ktorého majú byť protestné akcie apelom na úrady a inštitúcie, aby začali konečne túto problematiku riešiť.

Vyjadriť nespokojnosť s nečinnosťou úradov voči vodičom pracujúcim pre rôzne aplikácie a taxislužby, ktoré podľa taxikárov nerešpektujú legislatívu, prišlo pred sídlo primátora Iva Nesrovnala vyjadriť okolo 60 vodičov taxislužieb. V hlavnom meste je pritom údajne zhruba 3000 taxikárov. Tí poukazujú na to, že zákon je len jeden a mal by platiť pre každého rovnako, teda ako pre taxikárov, tak šoférov aplikácií podobných Uber-u.

Dve skupiny, dva prístupy

"Ako je možné, aby jedna skupina dodržiavala zákony a bola kontrolovaná a druhá nebude dodržiavať zákony a budeme ich prehliadať a tváriť sa, akoby neexistovali," zdôraznil predseda Únie taxikárov z Bratislavy Ondrej Wenzl, podľa ktorého je napr. nemysliteľné, aby sa v celej veci bratislavský magistrát iba nečinne prizeral a vyhováral sa, že nemá kompetencie na riešenie problematiky.

"Od magistrátu čakávame, že sa začne správať tak, ako sa má správať," skonštatoval Wenzl. Zároveň očakávajú, že vedenie hlavného mesta sa s nimi čo najskôr stretne, aby mohli problém taxislužieb komplexne vyriešiť.

Nutnosť riešiť daný problém si uvedomuje aj samotné hlavné mesto, ktoré o to podľa hovorkyne Zuzany Onufer záujem má. Zároveň opätovne zdôrazňuje, že momentálne na to kompetencie ale nemá. Cez mestskú políciu môže podľa nej kontrolovať len klasické taxislužby, a nie neoznačené autá Uber-u.

Bratislava sa radí s Prahou a Brnom

S ohľadom na platnú legislatívu však mesto podľa hovorkyne pripravuje v spolupráci s mestskou políciou postup riešenia situácie, aby bolo možné kontrolovať aj vodičov Uber-u. "Mesto komunikovalo s magistrátmi Prahy a Brna, ktoré tiež riešili tento problém a podobne budeme postupovať aj my," uviedla Onufer, ktorá zatiaľ bližšie opatrenia konkretizovať nechcela.

Taktiež upozorňuje, že koncepčné riešenie si vyžaduje v Národnej rade zmenu legislatívy ohľadom taxislužieb tak, aby bol v zákone obsiahnutý aj taký druh služby, akú poskytuje Uber. "Áno, rokovali sme, ale zatiaľ je odpoveď taká, že nemajú záujem tento zákon otvárať," odpovedala na otázku, či mesto rokovalo na túto tému s ministerstvom dopravy a výstavby.

"Samozrejme, ministerstvo je pripravené s magistrátom hlavného mesta rokovať o všetkých jeho návrhoch," uvádza v stanovisku MDV. Predstavitelia rezortu už rokovali o zástupcami Únie taxikárov z Bratislavy, pričom pracovné stretnutie bolo za účasti zástupcov Ministerstva financií, Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny a živnostenského spoločenstva Cech Taxi Bratislava.

V súlade s direktívou EÚ

Práve na základe stretnutia MDV vyzvalo príslušné kontrolné orgány na zvýšenie kontrol v oblasti taxislužby vrátane taxislužby vykonávanej prostredníctvom mobilnej aplikácie Uber. "V tomto zmysle sa za taxislužbu považuje aj prevádzkovanie taxislužby prostredníctvom mobilnej aplikácie Uber," uvádza rezort dopravy s tým, že poskytovatelia služieb prostredníctvom tejto aplikácie sú povinní spĺňať požiadavky podľa zákona.

Podľa hovorkyne Uber SR a ČR Miroslavy Jozovej ale partnerskí vodiči platformy fungujú v súlade s direktívou EÚ a registrovaných používateľov platformy spájajú so spoľahlivými a bezpečnými poskytovateľmi prepravy.

Tí sú legálne zaregistrovaní a plniť si majú všetky daňové povinnosti, pričom preprava je tiež transparentná. Zároveň zdôrazňuje, že partnerskí vodiči Uber nemôžu využívať žiadne privilégiá, ktoré majú poskytovatelia taxislužieb. Protesty, ale aj útoky skupinky vodičov taxislužieb voči partnerským vodičom Uber-u podľa spoločnosti iba zvýrazňujú fakt, že technologická platforma sa stáva populárnejšou.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá