Zem na západe krajiny sa neupokojila. Seizmológovia po zemetrasení namerali 32 dotrasov, najsilnejšie mali magnitúdo 2,8
Seizmológovia zaznamenali celkovo 32 dotrasov po sobotnom (21. 2.) zemetrasení, ktoré zasiahlo západné Slovensko. Dva najväčšie dotrasy mali magnitúdo 2,8. Uviedli to seizmológovia z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského a Ústavu vied o Zemi Slovenskej akadémie vied (ÚVZ SAV) na štvrtkovej tlačovej konferencii.
Zemetrasenie podľa ich očakávaní spôsobilo veľkú odozvu. Spomenuli, že do ÚVZ SAV bolo zaslaných 6745 makroseizmických dotazníkov a 200 dotazníkov bolo vyplnených na stránke Geofyzikálneho ústavu Akadémie vied Českej republiky.
Informovali aj o škodách, ktoré po zemetrasení evidujú. Išlo napríklad o trhliny v budovách.
Sobotňajšie zemetrasenie bolo jedno z najsilnejších. Na Slovensku sme ich od roku 2010 mali niekoľko (+ chronológia)
„Dva najväčšie dotrasy mali magnitúdo 2,8. Každý z týchto dotrasov uvoľnil približne 180-krát menej energie ako zemetrasenie s magnitúdom 4,3,“ uviedol Peter Moczo z FMI UK. Všetky dotrasy dokopy tak podľa neho uvoľnili menej energie vo forme seizmických vĺn ako hlavný otras. Ako priblížil, päť dotrasov bolo s magnitúdom 2,4 až 2,8. S magnitúdom 0,9 až 1,9 bolo podľa neho 25 dotrasov a dva dotrasy nebolo možné kvantifikovať z hľadiska magnitúda.
Tisíce hlásení po otrasoch
Potvrdil, že zemetrasenie podľa očakávaní seizmológov spôsobilo veľkú odozvu. Do ÚVZ SAV bolo podľa neho zaslaných 6745 makroseizmických dotazníkov a 200 dotazníkov bolo vyplnených na stránke Geofyzikálneho ústavu Akadémie vied Českej republiky.
Zároveň podotkol, že predbežná epicentrálna makroseizmická intenzita je podľa Európskej makroseizmickej stupnice šesť stupňov. Ako zdôraznil, ide však o predbežnú intenzitu a nemožno ju považovať za definitívnu. Automatické vyhodnotenie makroseizmickej intenzity podľa neho neberie do úvahy škodové hlásenia v makroseizmických dotazníkoch. Hlásené školy budú podľa jeho slov ešte overovať v teréne.
Kristián Csicsay z ÚVZ SAV v súvislosti so spôsobenými škodami v epicentrálnej oblasti priblížil, že v obci Báč evidujú väčšie trhliny v budove a v najbližších obciach od epicentra, v Kyselici a Šuľanoch, zaznamenali malé trhliny. Tie sú podľa neho typické a v obciach postihnutých zemetrasením ich je najviac. V obci Veľká Paka došlo podľa neho k prasknutiu skiel, čo je podľa Csicsaya typický prejav makroseizmickej intenzity šiesteho stupňa.
Pozrite si tlačovú besedu seizmológov z ÚVZ SAV o situácii po sobotnom zemetrasení:
Máš dobrý tip na reportáž?
Stiahni appku a pošli video zaujimavých udalostí z tvojho regiónu.
Zistiť viac