V referende o zmenách v Turecku hlasovala takmer polovica Turkov v exile

V referende o zmenách v Turecku hlasovala takmer polovica Turkov v exile
Zdroj foto: ILU FOTO SITA/AP
V referende o zmenách v tureckej ústave hlasovalo počas dvojtýždňového obdobia vyše 1,32 milióna Turkov žijúcich v zahraničí. Účasť tureckej diaspóry na referende tak dosiahla 46,98 percenta, informovala dnes v Ankare ústredná volebná komisia.

Uviedla, že v Nemecku hlasovala takmer polovica z tureckých občanov, konkrétne 48,73 percenta z tých, ktorí mohli hlasovať. To znamená 696.863 z 1,43 milióna tureckých voličov registrovaných v Nemecku. Ich účasť na referende bola výrazne vyššia ako v tureckých parlamentných voľbách v roku 2015, keď dosiahla 40,8 percenta.

V Rakúsku dosiahla účasť na tureckom referende 50,59 percenta zo 108.561 oprávnených voličov a vo Švajčiarsku 57,11 percenta z 95.263 voličov. Tureckí občania žijúci v zahraničí ešte stále môžu hlasovať v predstihu pred nedeľňajším referendom v Turecku, ale svoj hlas už môžu odovzdať iba vo volebných strediskách zriadených na hraniciach s Tureckom.

V samotnom Turecku je oprávnených najbližšiu nedeľu hlasovať 55,3 milióna voličov. Turci žijúci v zahraničí tak predstavujú približne päť percent z celku a mohli by byť rozhodujúcim faktorom referenda, ak budú výsledky tesné.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá