„Bratislava zbohom.“ Hrozby útoku na školách vyvolali bezpečnostný poplach, polícia preveruje zoznam
Bratislavská polícia prijala v pondelok ráno (23. februára) bezpečnostné opatrenia pre údajné hrozby voči školám na území hlavného mesta.
Informovala o tom na sociálnej sieti s tým, že zaznamenala informáciu, ktorá svojím obsahom vzbudila podozrenie k potrebnému prevereniu a prijatiu adekvátnych opatrení. Opatrenia realizuje v úzkej spolupráci s dotknutými školami.
Prehliadka každej jednej školy
„V rámci operatívno-pátracej a monitorovacej činnosti sme zaznamenali na sociálnych sieťach informáciu, týkajúcu sa údajných hrozieb voči školám na území Bratislavy,“ priblížila polícia.
Podotkla, že hodnovernosť informácie nepodceňuje a individuálne ku každej jednej škole vykonáva potrebné kroky v nevyhnutnom rozsahu. Cieľom bezpečnostných opatrení je ochrana života, zdravia a majetku.
„Prípadom sa zaoberajú policajti príslušného útvaru v pôsobnosti Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave,“ dodala.
Poplach aj na východe
O podobnej situácii informovalo aj Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Prešove.
„Polícia zaznamenala na sociálnych sieťach informáciu, ktorá svojím obsahom vzbudila podozrenie k potrebnému prevereniu na jednej zo stredných škôl v Snine. Policajti KR PZ v Prešove okamžite prijali adekvátne opatrenia smerujúce k ochrane života a zdravia osôb,“ informovala prešovská polícia na Facebooku.
Hoci sa hrozba nepotvrdila, situáciu naďalej preverujú.
„Úzko spolupracujeme s dotknutou inštitúciou. Pred školou sa nachádzajú policajti, ktorí na mieste zostávajú a naďalej monitorujú situáciu,“ dodali.
Reakcia ministra vnútra
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v súvislosti s hrozbami deklaroval, že páchatelia budú niesť plnú zodpovednosť.
„Vyhrážky voči školám sú neprijateľným útokom na deti a ich rodiny. Bezpečnostné zložky robia maximum pre ochranu detí. Páchatelia budú niesť plnú zodpovednosť,“ napísal minister na sociálnej sieti.
Pozrite si vyjadrenie ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka:
Správy v azbuke, fotky so zbraňami a desiatky páchateľov
Podľa informácií televízie JOJ sa v jednej skupine na platforme Telegram objavili správy v azbuke, ktoré hovorili o tom, že v pondelok ráno má dôjsť k útoku na viaceré bratislavské školy.
V komunikácii sa mali objaviť aj fotografie zbraní a zmienka o tom, že páchateľov má byť 40. Na úvod správy sa malo objaviť slovné spojenie „Bratislava zbohom“.
JOJ má k dispozícii zoznam škôl, o ktorých sa v skupine diskutovalo. Konkrétne malo ísť o tieto školy:
- The British International School Bratislava
- English International School of Bratislava
- Brilliant Stars International School
- QSI International School of Bratislava
- C.S. Lewis Bilingual High School
- Kings Schools International
- American Academy in Bratislava
- Deutsche Schule Bratislava
- École française de Bratislava
- Cambridge International School
- Gymnázium Grösslingová (GAMCA)
- Gymnázium Jura Hronca
- Škola pre mimoriadne nadané deti (Teplická)
- Základná škola Mudroňova
- Gymnázium Metodova
- Gymnázium Bilíkova
- Gymnázium na Vazovovej
- Cirkevné gymnázium sv. Cyrila a Metoda
- LEAF Academy
- Slovensko-Ruská základná škola (Hrobákova)
Polícia každú zo spomínaných škôl individuálne preveruje a prijíma adekvátne kroky podľa aktuálnej situácie. Situáciu naďalej monitoruje.
Máš dobrý tip na reportáž?
Stiahni appku a pošli video zaujimavých udalostí z tvojho regiónu.
Zistiť viac