Ľudia chcú zachrániť univerzitu, v Budapešti sa zišli tisícky protestujúcich

Desiatky tisíc protestujúcich sa zhromaždili v Budapešti na podporu Stredoeurópskej univerzity, ktorej fungovanie je ohrozené vládnou novelou vysokoškolského zákona. Účastníci najväčšej demonštrácie v Maďarsku za uplynulé dva roky žiadali, aby prezident János Áder zákon nepodpísal.

Prišli aj ťažkoodenci

Účastníci protestu sa odmietli rozísť a viacerí z nich sa dožadovali vstupu do maďarského parlamentu, ktorú chránil kordón policajtov. Po ukončení oficiálnej demonštrácie zostali na Kossuthovom námestí pred budovu parlamentu tisíce ľudí, ktorí skandovali heslá ako "Orbán zmizni", "Slobodná krajina, slobodná univerzita" či "Európa, Európa". Neskôr večer prišli na Kossuthovo námestie policajné posily - ťažkoodenci vybavení slzotvorným plynom, ktorý však bezprostredne nepoužili.

Demonštranti hádzali do policajtov rôzne predmety vrátanie fliaš. Polícia sa však nenechala vyprovokovať; k žiadnym zraneniam nedošlo. Podľa nezávislej študentskej organizácie Slobodu vzdelávaniu, ktorá podujatie zorganizovala, sa na zhromaždení zúčastnilo 70.000-80.000 ľudí.

Hlava štátu by mala novelu podpísať v pondelok. Nezávislá študentská organizácia Slobodu vzdelávaniu, ktorá zorganizovala protivládne protesty už aj minulú nedeľu a v utorok, vyzvala Ádera, aby dal novelu preveriť ústavným súdom. Na zhromaždenie prišli aj viacerí opoziční politici. Mnohí demonštranti si obliekli odev modrej farby, ktorá je farbou CEU.

Ozvali sa aj iné krajiny

Podľa schválenej novely bude môcť zahraničná univerzita na maďarskom území existovať iba v prípade, ak funguje aj v krajine pôvodu. Ďalej bude potrebné do pol roka od nadobudnutia účinnosti tohto zákona uzatvoriť príslušnú medzištátnu dohodu medzi Maďarskom a danou krajinou.

CEU založil v roku 1991 americký finančník maďarského pôvodu George Soros. Proti snahám vládnej strany Fidesz zakázať činnosť univerzity v Maďarsku sa ozvalo niekoľko krajín, od USA až po Francúzsko, aj osobnosti významných svetových univerzít, vrátane niekoľkých držiteľov Nobelovej ceny.

TOP videá

Minister ľudských zdrojov Zoltán Balog v zdôvodnení návrhu novely uviedol, že je záujmom Maďarska, aby na jeho území fungovalo čo najviac autonómnych, medzinárodne uznávaných vysokoškolských zariadení, ktoré napomáhajú maďarskému vzdelávaniu. Krajina ale podľa Baloga nemá záujem na tom, aby vytvárala priestor pre medzinárodné pokusy o znemožňovanie legitímne zvolenej vlády či jej predsedu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá