Znižovať deficit sa podľa SaS dá aj bez zvyšovania daní

SITA, TA3
26.3.2012 12:29

Zvyšovanie daní, ktoré avizuje Smer-SD, podľa strany SaS nevyrieši problémy Slovenska vo verejných financiách. Konsolidácia cez zvyšovanie daní však môže podľa predsedu strany Richarda Sulíka napáchať trvalé škody v slovenskej ekonomike.

"Keď strana Smer zvýši dane tým, ktorí sú úspešní a bude ich takto trestať, tak môže docieliť to, že títo ľudia budú optimalizovať svoje príjmy,“ vyhlásil v pondelok na tlačovej besede Sulík.

Upozornil pritom, že aj keby Smer-SD realizoval zmeny v priamych daniach, prinieslo by to do rozpočtu okolo 130 mil. eur, čo predstavuje zhruba desatinu prostriedkov potrebných na konsolidáciu verejných financií. Znížiť deficit verejných financií je podľa SaS možné aj bez zvyšovania daní.SaS preto predstavila balík opatrení, ktoré by mali podľa predsedu parlamentného výboru pre financie a rozpočet Jozefa Kollára umožniť dosiahnuť konsolidačný cieľ bez rušenia rovnej dane a bez zvyšovania priamych daní či dane z pridanej hodnoty (DPH).

Prvou z oblastí, kde by sa podľa SaS dalo ušetriť je napríklad verejná správa, ktorú strana navrhuje zoštíhliť a zefektívniť. V rámci mzdových a prevádzkových nákladov by tak štát mohol ušetriť zhruba 400 mil. eur. Okrem zníženia kapitálových nákladov navrhuje SaS aj zmeny v regionálnej štátnej správe, a to napríklad zrušiť krajské školské úrady.

Ďalším z opatrení by malo byť aj rušenie a spájanie štátnych príspevkových a rozpočtových organizácií, či prehodnotenie financovania vyše 800 príspevkových organizácií. Rovnako SaS navrhuje inventúru rozsahu a foriem služieb, poskytovaných obyvateľstvu štátom. V rámci tejto časti opatrení chce strana presadiť napríklad maximálnu podporu v nezamestnanosti, či zníženie hranice na vyplácanie vianočných dôchodkov, ktorá je v súčasnosti na úrovni 450 eur. "Navrhujeme znížiť túto hranicu na úroveň 250 eur,“ uviedol v pondelok Kollár.

Treťou oblasťou opatrení SaS je zmena spôsobu zostavovania návrhu rozpočtu verejných financií a ďalšou oblasťou zavedenie benchmarkov pre samosprávy a zlučovanie niektorých služieb poskytovaných samosprávami.

Ako ďalšie opatrenie SaS navrhuje zrušenie štátnej prémie stavebného sporenia, či prehodnotenie a v maximálnej možnej miere zrušenie štátnych dotácií a subvencií. Smer-SD chce v rámci konsolidácie verejných financií zvýšiť podiel verejných príjmov na HDP.

Rovnako chce strana adresnejšie prerozdeliť výdavky v jednotlivých častiach verejného sektora. V daňovej oblasti chce Smer napríklad zvýšiť sadzbu dane z príjmov fyzických osôb na úroveň 25 percent, pričom táto sadzba sa má uplatniť pri hrubých príjmoch nad 33 tis. eur ročne. V prípade právnických osôb chce strana presadiť progresívnu daň z príjmov so sadzbou 22 percent, a to pre spoločnosti s daňovým základom nad 30 mil. eur. Ako tretie opatrenie Smer-SD navrhuje zdanenie dividend a podielov na zisku vyplatených fyzickým osobám sadzbou vo výške 5 percent.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok