Námietky demokratom nepomohli. Gorsuch sa dostal na Najvyšší súd

Názorovo rozdelený americký Senát potvrdil post sudcu Najvyššieho súdu pre Neila Gorsucha. Konzervatívny sudca bol kandidátom republikánskeho prezidenta Donalda Trumpa. Plénum Senátu ho podporilo v pomere hlasov 54 k 45.

Prekonal viacero prekážok

Gorsuch sa v súlade s ústavou a federálnymi zákonmi oficiálne ujme postu 113. sudcu Najvyššieho súdu po zložení dvoch prísah na slávnostných ceremoniáloch, ktoré by sa mali konať na pôde súdu a v Bielom dome v pondelok 10. apríla. Skladanie prísahy v Bielom dome bude verejným podujatím.

Gorsuch prekonal prvú prekážku k tomuto postu vtedy, keď nomináciu tohto konzervatívneho právnika odsúhlasil právny výbor Senátu pomerom hlasov 11:9.

TOP videá

Zmení sa pomer síl

Zarytý odpor demokratov voči Gorsuchovi má korene ešte v čase pôsobenia bývalého prezidenta Baracka Obamu. Miesto v deväťčlennej porote vplyvného Najvyššieho súdu USA je neobsadené od smrti konzervatívneho sudcu Antonina Scaliu vo februári 2016, pretože republikáni odmietali vypočuť Obamom nominovaného kandidáta Merricka Garlanda a celú vec zámerne naťahovali až do novembrových volieb hlavy štátu.

Dosiaľ trval pat medzi štyrmi konzervatívnymi a štyrmi ľavicovo-liberálnymi sudcami Najvyššieho súdu. Demokrati sa obávali, že vymenovanie 49-ročného Gorsucha by zmenilo rovnováhu síl v dlhodobom horizonte v prospech konzervatívcov, keďže sudcovia sú menovaní na doživotie.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá