Zrušenie amnestií je v už v zbierke, s riešením únosu počkajú

Uznesenie o zrušení takzvaných Mečiarových amnestií, ktoré schválili poslanci, už vyšlo v Zbierke zákonov a je účinné. Zrušenie amnestií a milosti udelenej prezidentom Michalom Kováčom jeho synovi musí do 60 dní posúdiť Ústavný súd. Ten môže rozhodnutie parlamentu potvrdiť, alebo zrušiť. Okresný súd už avizoval, že s konaním v prípade únosu prezidentovho syna počkajú na Ústavný súd.

60 dní na posúdenie

Okresný súd Bratislava III začne konať v prípade únosu Michala Kováča ml. až potom, keď bude jasné, ako sa k parlamentnému uzneseniu o zrušení Mečiarových amnestií postaví ústavný súd. Vyplýva to z odpovede predsedu súdu Davida Lindtnera, ktorú poskytol hovorca bratislavských súdov Pavol Adamčiak.

Práve na tento okresný súd podal v roku 2000 obžalobu v prípade zavlečenia prezidentovho syna prokurátor Michal Serbin. Figuruje v nej 13 ľudí, vrátane exšéfa SIS Ivana Lexu. Uznesenie o zrušení Mečiarových amnestií, ktoré v stredu schválili poslanci, už vyšlo v Zbierke zákonov a je účinné. Na základe minulotýždňovej novely ústavy a novely zákona o ústavnom súde má tento súd 60 dní na posúdenie parlamentného uznesenia. Ak súd v lehote nezaujme stanovisko, uznesenie parlamentu o zrušení amnestií zostáva v platnosti.

Prípad pridelia náhodným výberom

Hovorca súdu informoval, že deň nasledujúci po dni vydania nálezu Ústavného súdu o súlade parlamentného uznesenia o zrušení amnestie alebo individuálnej milosti, resp. deň nasledujúci po dni vydania uznesenia ústavného súdu o zastavení konania z dôvodu nerozhodnutia v lehote 60 dní bude prípad únosu Michala Kováča ml. náhodným výberom pomocou technických prostriedkov pridelený novému zákonnému sudcovi.

Sudca, ktorý vo veci rozhodoval pred jej zrušením, už nie je totiž na Okresnom súde Bratislava III, uvádza sa v tlačovej správe.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá