Dievčatá z Čistého dňa podľa Richtera vťahujú do špinavých hier

Aktualizované:
Resocializácia si vyžaduje väčšie zapojenie rodiny. Tvrdí to minister práce Ján Richter, ktorý tak reaguje na kauzu Čistý deň. Podľa neho sú maloletí klienti zneužívaní na politický boj. Zabrániť tomu chce vytvorením štátnych resocializačných stredísk, ktoré majú byť pod účinnejšou kontrolou.

Je znepokojený z politického kolotoča

Richter odsúdil pokračujúce osobné útoky voči jeho osobe ako aj jeho spolupracovníkom a sociálnym pracovníkom zo strany opozície. Podľa jeho vlastných slov je znechutený a znepokojený, aký politický kolotoč sa roztočil okolo tohto resocializačného strediska.

Celú kauzu považuje za politicky motivovanú a ľutuje, že jej obeťami a rukojemníkmi sa stali najmä deti v tomto zariadení. „Už to nie je len hra o Čistom dni, a to je meritum veci, ale resocializácia ako systém je momentálne v hre, dokonca celý systém sociálnoprávnej ochrany detí,“ vyhlásil.

Pripravujú novelu zákona

Preto je podľa Richtera nevyhnutné pripraviť novú postupnosť odbornej pomoci rodinám a jednotlivcom, najmä deťom, s drogovou a inou závislosťou. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny preto už od minulého roku pripravuje novelu zákona o sociálnoprávnej ochrane detí a sociálnej kuratele, o ktorej by mal parlament hlasovať už v septembri tohto roku.

Na základe novely by mali vznikať nové multifunkčné zariadenia, takzvané centrá pre deti a rodiny, ktoré budú vykonávať ambulantnú aj pobytovú starostlivosť, pričom zabezpečovať budú aj starostlivosť o deti na základe súdnych nariadení. „Do celého systému je nevyhnutné ďaleko viac viazať rodiny, pretože sú neoddeliteľnou súčasťou sociálnoprávnej ochrany,“ zdôraznil.

Zriadia nové štátne zariadenia

Informoval tiež, že MPSVR zriadi dve štátne resocializačné zariadenia, do ktorých umiestnia deti po medicínskej liečbe, diagnostike a detoxikácii. Tieto centrá budú úzko napojené na medicínske zariadenia, ktoré plánuje do konca tohto roka zriadiť ministerstvo zdravotníctva v Pezinku a Košiciach.

Preto aj štátne resocializačné strediská budú umiestnené na západnom a východnom Slovensku. „Mám eminentný záujem ako minister garantovať rodičom a spoločnosti striktnú ochranu najlepšieho záujmu všetkých detí a maloletých v týchto zariadeniach,“ vyhlásil s tým, že garancie totiž nie je schopný poskytnúť len prostredníctvom kontroly a dohľadu v súkromných zariadeniach.

Richter zdôraznil, že toto je jeho hlavný odkaz na súčasnú situáciu. “Hlásim sa k zodpovednosti za deti, ktoré na základe súdu alebo odporúčania rodičov potrebujú resocializáciu. Mám záujem budovať tieto zariadenia personálne, materiálne aj kapacitne,“ povedal. Informoval tiež, že tento týždeň podal trestné oznámenie na opozičnú stranu Sloboda a Solidarita za urážlivé vyjadrenia voči jeho osobe.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá