Rusko sa od útoku v Sýrii dištancuje. Plyn bol vraj zo zničeného skladu

Mesto ovládané povstalcami v severosýrskej provincii Idlib bolo vystavené vplyvu jedovatých látok z povstaleckého muničného skladu, zasiahnutého sýrskym náletom. Oznámilo to ruské ministerstvo obrany.

Zaznamenali nálety na továreň

Hovorca ministerstva generálmajor Igor Konašenkov uviedol nadránom vo vyhlásení, že ruská armáda zaznamenala nálet sýrskych síl na sklady zbraní a továreň na výrobu munície, ktoré sa nachádzajú na východnom okraji mesta Chán Šajchún pri Idlibe, metropole rovnomennej severosýrskej provincie.

Konašenkov povedal, že chemické zbrane vyrobené v továrni boli použité v Iraku. Dodal, že rovnaký druh smrtiacich chemických zbraní použili v minulosti povstalci v sýrskom meste Aleppo, kde vyvolali u ľudí prejavy podobné tým, ktoré zachytávajú zábery z mesta Chán Šajchún, teda dusenie, potácanie, zvracanie či penu okolo úst.

Konašenkov tiež oznámil, že Rusko poskytlo príslušné vzorky pôdy z Aleppa medzinárodnej Organizácii pre zákaz chemických zbraní.

Z miesta hlásia desiatky obetí

Vyhlásenie Ruska nasledovalo po pobúrení medzinárodného spoločenstva nad útokom chemickými zbraňami v Chán Šajchún. Organizácia Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva so sídlom v Británii uviedla, že zahynulo najmenej 58 ľudí vrátane 11 detí.

Podľa sýrskeho zväzu lekárskych humanitárnych organizácií UOSSM prišlo o život 100 ľudí a ďalších 400 utrpelo zranenia, informovala tlačová agentúra Reuters. Rusko aj Sýria popreli podniknutie tohto chemického útoku.

Videá z miesta tragédie zachytávali dobrovoľných zdravotníkov, ako vodou z požiarnych hadíc zmývajú chemikálie z tiel obetí. Otriasajúce zábery detí bez života, navŕšených na seba, odzrkadľovali rozsah útoku, ktorý pripomínal chemický útok z roku 2013, keď zahynuli stovky ľudí. Bol najhorším počas ničivej šesťročnej občianskej vojny v krajine.

Trump obvinil Asada aj Obamu

Útok vyvolal okamžité odsúdenie svetových lídrov vrátane amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten ho označil za "odporný" čin, ktorý "civilizovaný svet nemôže ignorovať". A obvinil z neho režim sýrskeho prezidenta Bašára Asada.

Trump vo vyhlásení takisto obvinil bývalého šéfa Bieleho domu Baracka Obamu zo "slabosti a nerozhodnosti", pretože po útoku z roku 2013 nereagoval útočne. "Tieto odporné činy režimu Bašára Asada sú dôsledkom slabosti a nerozhodnosti minulej administratívy," uviedol Trump.

"Prezident Obama v roku 2012 povedal, že použitie chemických zbraní už bude pokladať za prekročenie červenej čiary, ale potom nič neurobil. Spojené štáty stoja pri našich spojencoch z celého sveta a spolu s nimi odsudzujú tento neprijateľný útok," dodal.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá