Funguje Trumpova rétorika? Z Mexika prichádza oveľa menej ľudí

Funguje Trumpova rétorika? Z Mexika prichádza oveľa menej ľudí
Zdroj foto: SITA/AP
Americký minister pre vnútornú bezpečnosť John Kelly v uviedol, že počet zatknutých ľudí, ktorí prekročili mexickú hranicu a ilegálne vstúpili na územie USA, minulý mesiac prudko klesol. Je to signál, že na americkú pôdu sa už pokúša vkĺznuť menej ľudí.

Vraj to nie je náhoda

Kelly odovzdal príslušnému výboru Senátu písomné vyhlásenie, v ktorom uviedol, že minulý mesiac prichytili pri prekračovaní hranice menej než 12.500 osôb.

Pre porovnanie, vo februári zadržali vyše 58.000 ľudí. Marcový údaj je najnižší mesačný údaj za posledných minimálne 17 rokov.

Minister dodal, že tento pokles "nie je náhoda" a pripísal to prístupu prezidenta Donalda Trumpa k ilegálnemu prisťahovalectvu. Trumpova administratíva ešte nezmenila spôsob stráženia hranice, ale prezidentova ostrá rétorika na tému prisťahovalectva a zatýkania imigrantov žijúcich ilegálne v USA pravdepodobne účinkuje ako odstrašujúci prostriedok.

Mexiko namieta voči múru

Mexický minister zahraničných vecí Luis Videgaray pricestuje na návštevu Washingtonu, kde bude diskutovať o dvojstranných vzťahoch, ktoré sú za vlády prezidenta Trumpa napäté. Videgaray má naplánované stretnutia s americkým partnerom Rexom Tillersonom a s ministrom pre vnútornú bezpečnosť Kellym.

Videgaray sa tiež stretne s republikánskymi a demokratickými senátormi a navštívi aj zasadnutie Organizácie amerických štátov.

Mexiko namieta proti Trumpovým sľubom, že vystupňuje deportácie, postaví pohraničný múr a vyrokuje novú Severoamerickú dohodu o voľnom obchode medzi USA, Kanadou a Mexikom.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá