Axios: Saudský minister varoval Trumpa v súkromí. Ak USA nezaútočia, iránsky režim sa podľa neho posilní
Brat saudskoarabského korunného princa a minister obrany Chálid bin Salmán v piatok (30.1.) na súkromnom brífingu vo Washingtone vyhlásil, že pokiaľ americký prezident Donald Trump nenariadi vojenské údery proti Iránu, posilní to tamojší režim.
Pre portál Axios to uviedli štyri zdroje prítomné v miestnosti. Podľa Axiosu ide o značný odklon od verejných vyhlásení saudskoarabských predstaviteľov, v ktorých zväčša varujú pred eskaláciou napätia na Blízkom východe.
Viaceré médiá pred troma týždňami písali, že Trump vtedy odložil útok, pretože ho o to požiadal okrem iných aj saudskoarabský korunný princ Muhammad bin Salmán.
Chálid bin Salmán rokoval s kľúčovými predstaviteľmi USA
Minister obrany Chálid bin Salmán podľa Axiosu navštívil Washington s cieľom rokovať o situácii a potenciálnych amerických útokoch v Iráne.
Stretol sa údajne s ministrom zahraničia Marcom Rubiom, ministrom obrany Peteom Hegsethom či Trumpovým vyslancom Steveom Witkoffom. Trump v uplynulých dňoch Teheránu pohrozil útokmi pre násilné potlačenie protivládnych protestov z konca decembra.
Iránsky prezident otvorene obvinil USA, Izrael a Európu z rozvratu štátu. Tvrdí, že protesty boli cielene podnecované
Spojené štáty do regiónu vyslali námornú údernú skupinu na čele s lietadlovou loďou USS Abraham Lincoln.
Predstavitelia Bieleho domu trvajú na tom, že prezident sa zatiaľ nerozhodol a je ochotný riešiť napätie diplomatickou cestou. Rokovania medzi Teheránom a Washingtonom v súčasnosti podľa Axiosu prebiehajú, ale nie sú seriózne, a Irán zrejme o dohodu založenú na podmienkach Spojených štátov nemá záujem.
Trump varuje Irán. Americká armáda smerujúca k Teheránu je podľa prezidenta väčšia ako tá vo Venezuele