V Rusku zasiahli proti demonštrantom, zatkli účastníkov prechádzky opozície

Ruská polícia v centre Moskvy zadržala 29 ľudí, ktorí sa na Triumfálnom námestí začínali akciu nazvanú "prechádzka opozície". S odvolaním sa na policajné zdroje o tom informovala agentúra TASS s tým, že zadržaných previezli na policajné oddelenia.

Hliadkuje Národná garda aj polícia

Ďalších sedem ľudí polícia zadržala už skôr, a to v okolí Manéžneho námestia, ktoré sa tiež nachádza v centre Moskvy. Podľa spravodajského servera BFM sú v podchodoch vyúsťujúcich na Červené námestie nainštalované rámy na detekciu kovov. V tejto časti mesta hliadkujú príslušníci Národnej gardy i policajné jednotky OMON.

Televízia Dožď v posledných dňoch upozorňovala na možné obmedzenia prístupu na Červené námestie. Federálna služba ochrany to podľa televízie zdôvodňovala nácvikom slávnostnej vojenskej prehliadky, ktorá sa na tomto námestí má konať v Deň víťazstva nad fašizmom - 9. mája.

 

Navaľnyj medzi zadržanými

Velenie moskovskej polície už v piatok vydalo vyhlásenie, v ktorom varovalo Moskovčanov pred účasťou na protestnom zhromaždení, na ktoré zvolávajú neznáme osoby prostredníctvom sociálnych sietí. Údajní organizátori pritom úrady ani nepožiadali o povolenie zorganizovať takéto zhromaždenie.

Minulú nedeľu sa v centre Moskvy i ďalších mestách Ruska tiež konali protesty proti korupcii. Niektoré z nich boli úradne povolené.

Na nepovolenom zhromaždení v centre Moskvy polícia zadržala od 500 do 1000 ľudí. Medzi zadržanými bol aj opozičný politik a bloger Alexej Navaľnyj, ktorý za organizovanie nepovoleného zhromaždenia dostal pokutu vo výške 20.000 rubľov (324 eur) a za kladenie odporu pri zatýkaní bol odsúdený na 15 dní väzenia.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá