V Poprade spomínali na prvý transport do Osvienčimu

Aktualizované:
V Poprade dnes spomínajú na prvý transport, ktorý odišiel zo Slovenska do koncentračného vyhladzovacieho tábora Osvienčim. Bolo to presne pred sedemdesiatimi rokmi.

V dnešný deň uplynulo 70 rokov od prvého transportu židovských žien a dievčat z Popradu do koncentračného tábora v poľskom Osvienčime. Pri tejto príležitosti sa dnes na popradskej vlakovej stanici uskutočnila spomienková akcia za účasti desiatok ľudí.


Počas svojho príhovoru na vlakovej stanici v Poprade dnes Pavol Mešťan z Múzea židovskej kultúry zdôraznil, že zo zverstiev spáchaných v koncentračných táboroch sa vynára viacero otázok, ktoré naďalej trápia mnohých súčasníkov. "Koľko je tých, ktorí sa už nenarodili, z koľkých nemluvniatok by vyrástli krásni starci? Prečo nezmizne z mysle a očí ohavná tvár vrahov? To sú stále myšlienky židovských pozostalých," zdôraznil Mešťan.


Jednou z tých, ktorá prežila väznenie v osvienčimskom tábore, je aj 87-ročná Edita Grosmanová. Podľa jej slov je téma holokaustu aktuálna aj po dlhých desaťročiach a pred zverstvami druhej svetovej vojny nemôžu zatvárať oči ani súčasníci. "Dala som si za záväzok, že pokiaľ budem živá, budem o tom, čo som zažila, hovoriť," povedala dnes na popradskej vlakovej stanici Grosmanová. Všetkým účastníkom podujatia zároveň zapriala, aby prežili svoj život s čistým svedomím.


"Musíme nahlas hovoriť o vašej aj našej minulosti. Pretože aj dnes vidíme okolo seba prejavy rasizmu, netolerancie a nenávisti, nemôžeme k nim byť ľahostajní, pretože nevieme, či neprerastú do väčších rozmerov," doplnil dnes v Poprade Grosmanovej slová izraelský veľvyslanec na Slovensku Alexander Ben-Zvi.
V piatok 23. marca vypravili z popradskej stanice do Osvienčimu spomienkový vlak, do ktorého nastúpila okrem Edity Grosmanovej aj dosluhujúca predsedníčka vlády SR Iveta Radičová. "Každý ľudský život je jedinečný a vzácny, a pokiaľ si neuvedomíme, čoho sme boli schopní v minulosti, tak to hrozí, že to budeme opakovať znova. Obávam sa, že to začína prejavmi arogancie, nenávisti, odsudzovania iných, a treba to zastavovať už v zárodku, je to veľmi nebezpečné," prízvukovala počas návštevy Osvienčimu premiérka.
Pri príležitosti 70. výročia transportu židov je dnes v Poprade na programe ďalšia spomienková akcia na holokaust. V Tatranskej galérii otvoria podvečer výstavy Jennyho Stolzenberga Odpusť a nezabudni a Viery Kamenickej Večné otázky.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá