Zelenskyj tlačí na vstup Ukrajiny do EÚ v roku 2027. Je to kľúčová bezpečnostná záruka pre celú Európu, tvrdí
Vstup Ukrajiny do Európskej únie je jednou z kľúčových bezpečnostných záruk nielen pre Kyjev, ale pre celú Európu a preto by to chcela urobiť do roku 2027.
Rakúskemu kancelárovi Christianovi Stockerovi to počas utorňajšieho (27.1.) rozhovoru povedal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
„Vstup Ukrajiny do Európskej únie je jednou z kľúčových bezpečnostných záruk nielen pre nás, ale aj pre celú Európu. Veď napokon kolektívna sila Európy je možná najmä vďaka bezpečnostnému, technologickému a ekonomickému príspevku Ukrajiny. Preto hovoríme o konkrétnom dátume - 2027 - a pri našom postoji počítame s podporou partnerov,“ napísal Zelenskyj na sociálnej sieti X.
During a conversation with Federal Chancellor of Austria @_CStocker, we discussed the energy situation in Ukraine. Russia strikes energy infrastructure every day to leave Ukrainians without electricity and heat, and it is very important that partners respond to this. That is why… pic.twitter.com/TIsmncBYMe
— Volodymyr Zelenskyy / Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) January 27, 2026
Ukrajinský prezident rakúskeho kancelára informoval o priebehu minulotýždňových rokovaní ukrajinskej, americkej a ruskej delegácií v Spojených arabských emirátoch. Prezradil, že rokovali hlavne o vojenských otázkach, ale dotkli sa aj bezpečnostných záruk.
„Diskutovali sme o energetickej situácii na Ukrajine. Rusko každý deň útočí na energetickú infraštruktúru, čím zanecháva Ukrajincov bez elektriny a tepla, a je veľmi dôležité, aby na to partneri reagovali. Preto si veľmi vážime rozhodnutie Rakúska z minulého týždňa vyčleniť finančné prostriedky na podporu nášho energetického sektora,“ uviedol Zelenskyj s tým, že Stockera na záver pozval na návštevu Ukrajinu.