Opozícia žiada Macinkov koniec. Fiala a Rakušan hovoria o gangsterských metódach, Babiš o nešťastnej komunikácii
Lídri českých opozičných strán v utorok (27.1.) vyzvali na odvolanie predsedu strany Motoristi sebe Petra Macinku z funkcie ministra zahraničných vecí.
Macinku predtým český prezident Petr Pavel obvinil z pokusu o vydieranie formou textových správ vo veci vymenovania Filipa Turka na post ministra životného prostredia. Končiaci predseda opozičnej ODS a expremiér Petr Fiala označil správy ministra za úplne neprijateľné.
Macinka sa podľa prezidenta snaží jeho názor na vymenovanie Turka ovplyvniť dlhodobo. V noci však poslal prezidentovmu poradcovi Petrovi Kolářovi dve textové správy, ktorých obsah považuje Pavel za závažný. Preto sa ich rozhodol celé zverejniť a zároveň podať podnet bezpečnostným zložkám. Vec postúpi právnikom, aby posúdili, či nejde o trestný čin vydierania. Fiala považuje vydieranie a vyhrážanie sa prezidentovi zo strany člena vlády za úplné zničenie politickej kultúry. „Minister zahraničných vecí by mal okamžite odstúpiť,“ vyzval Fiala na sieti X.
Textové zprávy ministra zahraničí Petra Macinky vůči prezidentovi republiky jsou zcela nepřijatelné. Vydírání a vyhrožování člena vlády prezidentovi je úplnou destrukcí politické kultury.
— Petr Fiala (@P_Fiala) January 27, 2026
Ministr zahraničí by měl okamžitě skončit. SMS ministra Macinky jsou nejen nehorázné, ale…
Správy šéfa českej diplomacie sú podľa neho „nielen poburujúce, ale aj smiešne pompézne“. „Neviem, čo je horšie. V každom prípade je jasné, že takáto osoba nemôže zastávať žiadnu vládnu funkciu,“ dodal bývalý premiér.
Odvolanie Macinku z funkcie ministra zahraničných vecí bude od premiéra Andreja Babiša požadovať aj opozičné hnutie STAN, napísal jeho predseda Vít Rakušan na X. „Gangsterské metódy nepatria do politiky a gangstri nepatria do vlády,“ uviedol.
Požadujeme odvolání Petra Macinky. Zveřejněné zprávy, kterými vydíral prezidenta, nemají v české politice obdoby a nemají v ní mít místo. pic.twitter.com/TXhonGN9Xu
— Vít Rakušan (@Vit_Rakusan) January 27, 2026
Výzvy na odstúpenie a kritika opozície
Šéf strany TO9 Matěj Ondřej Havel uviedol, že Macinka by mal okamžite odstúpiť zo všetkých funkcií vo vláde. Pokus o vydieranie prezidenta republiky označil takisto za absolútne neprijateľný. „Zdá sa mi, že motoristi zošaleli,“ napísal. Poslanec za stranu Michal Kučera tiež vyslovil myšlienku, že ak Babiš nepristúpi k odvolaniu Macinku, je na mieste vyvolať hlasovanie o nedôvere vlády.
Českého premiéra na odvolanie Macinku vyzval aj predseda Pirátov Zdeněk Hřib. Podobne ako ostatní opoziční lídri označil vydieranie Pavla za neprijateľné. „Ide o bezprecedentný útok na bezpečnosť našej krajiny a jej občanov, nehovoriac o politickej kultúre,“ dodal.
Predseda Motoristov v správach Kolářovi píše, že stojí pred nezvratným rozhodnutím, „ako ďalej s prezidentom“. „Môže získať pokoj, keď ja budem mať Turka na MŽP (ministerstve životného prostredia, pozn. agentúry). Ak ale nie, spálim mosty spôsobom, ktorý vojde do učebníc politológie ako extrémny prípad kohabitácie. Podporu premiéra v tejto veci mám, o postoji SPD ani nehovorím,“ napísal údajne Macinka.
Stanovisko hlavy štátu požadoval minister do stredy, kým odcestuje na rokovanie do Bruselu. Ak Pavel nepristúpi na žiadne rokovanie vo veci vymenovania Turka, dôsledky ho - a nielen jeho - vraj prekvapia. Dodal, že celú situáciu už berie osobne. Po zverejnení správ zvolal Macinka tlačovú konferenciu na 16.00 h.
Babiš: Sú to nešťastné slová
Slová českého ministra zahraničných vecí a predsedu strany Motoristi sebe Petra Macinku smerom k prezidentovi Petrovi Pavlovi v textovej komunikácii s Pavlovým poradcom Petrom Kolářom sú podľa premiéra ČR Andreja Babiša nešťastné.
Uviedol však, že išlo o súkromnú komunikáciu s prezidentovým poradcom, preto rozhodne nejde o vydieranie.
„Slová pána Macinku sú nešťastné, ja by som takto určite nekomunikoval, nie je to môj štýl. Pán Macinka sa snaží presadiť Filipa Turka do pozície ministra, ktorého pán prezident dlhodobo odmieta, čo je príčinou všetkých stretov medzi ním a Motoristami. Bolo to v súkromnej komunikácii s jeho poradcom, určite teda nejde o vydieranie,“ napísal na sociálnej sieti X Babiš.
Vždy jsem se snažil mít s panem prezidentem korektní vztahy, naše rozpory jsem veřejně nikdy nekomentoval a snažil se vše řešit za zavřenými dveřmi. Slova pana Macinky jsou nešťastná, já bych takto určitě nekomunikoval, není to můj styl. Pan Macinka se snaží prosadit Filipa Turka…
— Andrej Babiš (@AndrejBabis) January 27, 2026
Je podľa neho potrebné upokojiť emócie na oboch stranách a začať spolu opäť normálne komunikovať. Dodal, že sám sa vždy snažil mať s prezidentom korektné vzťahy a všetko riešiť „za zatvorenými dverami“.
Predseda Poslaneckej snemovne českého parlamentu Tomio Okamura v reakcii na situáciu uviedol, že on je v snemovni na podobnú komunikáciu zvyknutý. „Keď som tú komunikáciu čítal, tak v snemovni je tento štýl komunikácie zo strany opozičných strán napríklad voči mne úplne bežný. Musím sa ešte opýtať, ako to pán predseda Macinka vlastne myslel, pretože som nemal šancu s ním o tom hovoriť,... ale čo sa týka obsahu tej sms-ky, tak so mnou zaobchádza súčasná opozícia oveľa hrubšie,“ povedal novinárom Okamura.
„Rozhodne nestojím na strane prezidenta Pavla. Pretože on o mne mimochodom asi pred tromi rokmi v televízii Prima v priamom prenose povedal, že som vraj mravným ohrozením mládeže. To šokovalo našich priaznivcov a občanov, kde to vzal. Takže on úplne bezdôvodne hrubo uráža,“ dodal Okamura.