Demonštranti podpálili parlament, sú proti kontroverznej novele ústavy

Demonštranti vtrhli v piatok do budovy parlamentu v hlavnom meste Paraguaja a založili tam požiar. Chceli tak vyjadriť protest proti návrhu novely ústavy, ktorú senátori v piatok schválili.

Novela umožňuje súčasnému paraguajskému prezidentovi Horaciovi Cartesovi kandidovať na tento post aj v druhom funkčnom období.

Požiarnikom privolaným na miesto činu sa podarilo požiar uhasiť.  Niekoľko demonštrantov sa pri potýčkach s políciou aj zranilo, uvádza miestna tlač. Nepokoje vypukli po tom, ako vládnuca konzervatívna strana Colorado odobrila návrh novely ústavy za zavretými dverami a bez prítomnosti opozičných senátorov. Demonštranti považujú takýto postup za nelegálny a legitímnosť tohto kroku spochybnil aj šéf paraguajského Senátu Roberto Acevedo.

Prezident Cartes prostredníctvom sociálnych médií požiadal obyvateľov krajiny o upokojenie situácie. Kontroverzný návrh novely musí ešte prejsť poslaneckou snemovňou paraguajského parlamentu, v ktorom má vládnuca ANR prevahu. V súčasnosti môže prezident v Paraguaji zastávať úrad iba počas jedného päťročného funkčného obdobia.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá