Fillon si v prípade víťazstva vo voľbách stanovil jasnú prioritu

Fillon si v prípade víťazstva vo voľbách stanovil jasnú prioritu
Zdroj foto: SITA/AP
Francúzsky prezidentský kandidát Francois Fillon povedal, že ak by vo voľbách uspel, bude jeho prvoradou prioritou boj s islamským extrémizmom.

Navrhol vytvoriť obrannú alianciu

"Hrozba islamistickej totality... spolu s oslabením NATO v dôsledku rétoriky prezidenta Trumpa nás nútia prehodnocovať naše spojenectvá a znovu sa zamyslieť nad otázkou európskej obrany, ktorá bola pridlho zanedbávaná," uviedol Fillon.

Za hlavnú prioritu súčasnosti pritom označil porážku extrémistickej organizácie Islamský štát. Fillon ako jeden z najväčších favoritov na víťazstvo v dvojkolových francúzskych prezidentských voľbách navrhol vytvorenie európskej obrannej aliancie, na ktorej čele by stáli Francúzsko a Nemecko.

Zároveň sľúbil, že do roku 2023 zvýši francúzske výdavky na o obranu zo súčasných 1,78 na dve percentá HDP, k čomu sa v roku 2014 zaviazali členské štáty NATO.

Porovnal režim v Rusku

"Celé desaťročia sme žili v ilúzii trvalého mieru, nemennej podoby EÚ a bezvýhradnej angažovanosti USA v otázke európskej bezpečnosti. Tie časy sú za nami," zdôraznil Fillon. Konzervatívny kandidát na francúzskeho prezidenta tiež zaujal nekompromisný postoj k Rusku, čo je podľa agentúry AP v protiklade k jeho predchádzajúcim vyjadreniam, keď vyzýval na zlepšenie vzťahov s Moskvou.

"Politický režim v Rusku nie je zhodný s režimami v západných demokratických štátoch. Je to nebezpečná krajina," povedal Fillon a dodal, že s Ruskom je lepšie viesť "vážny a úprimný dialóg o otázkach európskej bezpečnosti", ako s ním vstupovať do konfrontácie.

Prvé kolo francúzskych prezidentských volieb sa bude konať 23. apríla. Ak ani jeden z kandidátov nezíska absolútnu väčšinu hlasov, postúpia dvaja najúspešnejší uchádzači do rozhodujúceho druhého kola, ktoré sa bude konať 7. mája.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá