V Bratislave našli tony kuracieho mäsa nakazeného salmonelózou

Kauza brazílskeho mäsa nakazeného salmonelou naberá na obrátkach. Prítomnosť nebezpečnej baktérie v mäse oficiálne potvrdili už aj šéfovia rezortov pôdohospodárstva a zdravotníctva. Doteraz sa našlo 21 ton mäsa pochybnej kvality. Testy odhalili salmonelu v dvoch prípadoch v Bratislave a jeden sa vyskytol v Poprade. Kontroly aj naďalej pokračujú. Európske aj domáce inštitúcie nabádajú spotrebiteľov k opatrnosti.

Máme len jedno zdravie

Veterinárni inšpektori našli v Bratislave brazílske mäso nakazené salmonelózou. Informovala o tom ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná za účasti ministra zdravotníctva Tomáš Druckera, šéfa Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Jozefa Bíreša a zástupkyne hlavného hygienika, Úradu verejného zdravotníctva SR Ivety Tuskovej.

"Na Slovensko bolo cez Holandsko a Poľsko dovezených až 21.000 kg tohto nakazeného brazílskeho mäsa. Naši veterinárni inšpektori okamžite nariadili jeho sťahovanie, bolo totiž rozdistribuované až do 54 reštaurácií po krajine. Aj vzhľadom na závažnosť tejto situácie sme sa rozhodli s pánom ministrom Druckerom apelovať na slovenských spotrebiteľov. Zdravie máme len jedno, investujme doň a nepozerajme len na cenu," uviedla Matečná.

MPRV SR v rámci preventívnych opatrení nariadilo predaj brazílskeho mäsa okamžite pozastaviť. Počet kontrolovaných vzoriek ŠVPS vzrástol z 237 na 341 produktov.

Kontrolujú sklady

"Doterajšie laboratórne testy preukázali 17 nevyhovujúcich vzoriek. V jednom z týchto brazílskych produktov - produkt značky SEARA 'Mrazené kuracie prsia bez kosti bez kože bez innerfiletu solené' v 2 kg balení, výrobca spoločnosť Agricola Jandelle, sme zistili Salmonellu kmeňa Heidelberg. Kontroly vykonávame aj naďalej, zameriavame sa hlavne na prevádzkovateľov, ktorí vlastnia sklady a obchodujú s touto komoditou vo väčšom množstve a dodávajú ho reštauráciám a konečným spotrebiteľom," spresnil Bíreš.

Testy na konzervačné látky, aj na prítomnosť salmonely podľa neho stále pokračujú. Pri žiadnej z testovaných vzoriek zatiaľ neboli objavené chemické látky, ktorými sa v Brazílii malo upravovať pokazené mäso.

Pozrite si aj celú tlačovú besedu

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá