Do parlamentu prišla väčšina europoslancov, slávnostne ich privítali

Väčšina slovenských europoslancov zavítala do nášho parlamentu. Vďaka novému rokovaciemu poriadku im to umožnil predseda parlamentu Andrej Danko.

Identická DNA

Ako uviedol Danko, poslanci národnej rady a poslanci europarlamentu majú identickú DNA, keďže obe skupiny politikov volili priamo občania SR. šéf parlamentu na pôde parlamentu historicky prvýkrát privítal slovenských europoslancov. Z celkového počtu 13 zástupcov Slovenska v EP ich dnes prišlo osem.

"Jedni aj druhí sú povinní robiť to najlepšie pre občanov a vysvetľovať im, v čom spočíva výhoda EÚ. Stretávame sa totiž s prejavmi extrémizmu šialencov, ktorí chcú ovládať štáty a Úniu. Je preto potrebné pomenovať oblasti, v ktorých sa musíme spájať," apeloval Danko.      

Šéf parlamentu ocenil snahu europoslancov prísť do NR SR a tým prispieť k tomu, že sa budeme lepšie chápať a vydiskutujeme si problémy, ktoré nás vzájomne trápia. "Je potrebné si vypočuť, čo trápi europoslancov v EP, aké sú tam problémy a ambíciou poslancov NR SR je zase povedať vám niekoľko slov, ako to vnímajú občania SR," povedal.

Neprišli Zala ani Csáky

Danko sa pýtal, že keď sme dokázali zvládnuť Schengen a euro, prečo by sme nemohli teraz hovoriť o rozvoji sociálnych systémov. "Prečo by naši zamestnanci nemohli mať podmienky, aké majú ľudia v rozvinutých demokraciách, aké im dávajú západné zákonníky práce? "I to by mohla byť nová ambícia EÚ, aby sociálnu istotu západných štátov cítili naši ľudia," myslí si.     

Predseda parlamentu je hrdý, že ak NR SR nie je prvý z parlamentov EÚ, tak je jeden z prvých, ktorí umožňuje svojim europoslancom vystúpiť v pléne. "Umožnila to novela rokovacieho poriadku, ktorá bola ťažko prijímaná a kritizovaná. Za jednu z jej výhod a periel považujem to, že dnes môžme v sále s europoslancami priamo rokovať. Verím, že naše debaty budú priateľské," dodal.     

V EP reprezentujú Slovensko Monika Flašíková Beňová, Vladimír Maňka, Monika Smolková, Boris Zala (všetci Smer-SD), Miroslav Mikolášik, Anna Záborská, Ivan Štefanec (všetci KDH), Eduard Kukan (SDKÚ-DS), Pál Csáky (SMK), József Nagy (Most-Híd), Branislav Škripek (OĽaNO), Richard Sulík (SaS) a Jana Žitňanská (NOVA). Do parlamentu neprišli Zala, Žitňanská, Nagy a Csáky. Tí, ktorí prišli, majú v pléne na svoje vystúpenie 15 minút.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá