Najprv dohoda, až potom vzťahy. Tusk predstavil usmernenia pre Brexit

Najprv dohoda o vystúpení Spojeného kráľovstva z Európskej únie a až potom dohoda o novej podobe vzťahov medzi oboma stranami. Nebudú žiadne súbežné rokovania o oboch záležitostiach - to je hlavným posolstvom návrhu pravidiel pre rokovania o Brexite, ktoré na Malte predstavil predseda Európskej rady Donald Tusk.

Chcú znížiť neistotu podnikateľov

Návrh rokovaní "po etapách" Tusk predstavil na spoločnej konferencii s maltským premiérom Josephom Muscatom, ktorého krajina momentálne plní úlohy polročného predsedníctva v Rade EÚ. "EÚ nebude trestať Britániu v rámci výstupných rokovaní, lebo brexit je trestom sám o sebe," uviedol Tusk. Muscat zdôraznil, že občania krajín EÚ žijúci v Británii nesmú byť v tejto súvislosti vnímaní ako "rukojemníci" a dodal, že "rokovania o Brexite budú ťažké, ale nebude to vojna".

Usmernenia, ktoré by mal Tusk ešte v priebehu dnešného dňa rozoslať predstaviteľom 27 členských štátov EÚ, spresňujú, že Londýn a Brusel sa musia najskôr dohodnúť na spôsobe odchodu Británie z EÚ. Predseda Európskej rady však upozornil, že "celková dohoda o právnom rámci" pre budúci vzťah medzi Britániou a EÚ by mohla byť dosiahnutá v priebehu druhej etapy rokovaní o Brexite, ak dôjde k "podstatnému pokroku" v rokovaniach. Táto možnosť je v súlade s článkom 50 Lisabonskej zmluvy.

Takáto predbežná dohoda - v polovici rokovaní o Brexite - by mala viesť k zníženiu neistoty podnikateľov a občanov ohľadne situácie, ktorá nastane hneď po vystúpení Británie z EÚ.

Konštruktívna až do konca

Aj Tusk upozornil na skutočnosť, že otázka európskych občanov žijúcich v Británii a britských občanov v EÚ bude hlavnou prioritou rokovaní, a vyzval vládu v Londýne, aby prišla s "pružným a nápaditým riešením" pre budúci hraničný režim medzi Írskou republikou a Spojeným kráľovstvom. Hranica s Írskom bude po Brexite jedinou pozemnou hranicou Spojeného kráľovstva s EÚ.

Tusk zároveň uviedol, že 28. apríla, v predvečer osobitného summitu EÚ o Brexite, sa v Londýne stretne s britskou premiérkou Theresou Mayovou. Aj na tomto stretnutí by jej mal pripomenúť jednotnú pozíciu zvyšných 27 členských krajín v rámci rokovaní o Brexite, ktorú bude v mene EÚ presadzovať jej hlavný vyjednávač Michel Barnier.

"V týchto rokovaniach bude Únia konať spoločne. Bude konštruktívna až do konca a pokúsi sa nájsť dohodu. Je v záujme oboch strán," uvádza sa v texte, ktorý okrem úspechu pripúšťa i zlyhanie rokovaní, na čo je EÚ tiež pripravená.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá