Zosadená juhokórejská prezidentka skončila v rukách polície

Zosadená juhokórejská prezidentka skončila v rukách polície
Zdroj foto: SITA/AP
Zosadenú juhokórejskú prezidentku Pak Kun-hje zatkli a previezli do väzobného zariadenia nachádzajúceho sa južne od metropoly Soul po tom, ako na ňu bol vydaný zatykač.

Obávali sa zničenia dôkazov

O vydanie zatykača požiadala prokuratúra, ktorá potrebu uvalenia väzby zdôvodňovala závažnosťou spáchaných trestných činov i obavami, že by obvinená mohla zničiť niektoré dôkazy.

Žiadosť prokuratúry schválil príslušný súd v juhokórejskej metropole Soul po takmer deväť hodín trvajúcom pojednávaní, na ktorom sa zúčastnila aj samotná exprezidentka.

Pak Kun-hje sa tak stala v poradí treťou juhokórejskou hlavou štátu, na ktorú bol vydaný zatykač, informovala agentúra Jonhap.

Voľby budú zrejme v máji

O definitívnom odvolaní z postu prezidentky rozhodol 10. marca osemčlenný senát ústavného súdu. K jej odvolaniu došlo na základe obvinení, že sa spolčila so svojou dlhoročnou dôverníčkou Čche Son-sil v záujme vylákania peňazí od najväčších spoločností krajiny.

Pak Kun-hje mala pritom svojej dôverníčke protizákonne dovoliť z ústrania manipulovať vládnymi záležitosťami. Nové prezidentské voľby sa musia konať do 60 dní od zosadenia prezidenta, pričom sa predpokladá, že sa tak stane 9. mája.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá