Tlačová agentúra TASR po kritike odstúpila od zmluvy s Rusmi

Tlačová agentúra TASR po kritike odstúpila od zmluvy s Rusmi
Zdroj foto: sputniknews.com
Verejnoprávna agentúra TASR sa stala terčom kritiky po tom, ako podpísala spoluprácu s ruským Sputnikom. Ten je podľa mnohých razantným nástrojom ruskej štátnej propagandy. Parlamentný výbor chcel preto od šéfa našej tlačovej agentúry vysvetlenie. TASR napokon od zmluvy odstúpila.

TASR: Poslaniu sme sa nespreneverili

Vedenie TASR sa vraj v uplynulých 24 hodinách opätovne dôsledne venovalo obsahu zmluvy medzi TASR a ruskou informačnou agentúrou Sputnik. Konštatovalo, že počas jednomesačného trvania zmluvy nebola z jej databázy prevzatá žiadna informácia do servisov TASR.      

TASR z toho usúdila, že sa teda ani v najmenšom nespreneverila svojmu základnému poslaniu, ale pre odstránenie akýchkoľvek pochybností sa rozhodla spustiť proces odstúpenia od zmluvy, "čím dáva najavo, že informácie z agentúry Sputnik už nie sú medzi zdrojmi, ktorými sa zaoberá spravodajstvo."

Chceli si pozvať Rezníka

Výbor NR SR pre kultúru a médiá chcel na najbližšie zasadnutie pozvať generálneho riaditeľa Tlačovej agentúry SR Jaroslava Rezníka, aby poslancom vysvetlil spoluprácu so Sputnikom. Poslanci o tom rozhodli hlasovaním na návrh Jozefa Viskupiča a Viery Dubačovej.

"Bolo by veľmi vhodné pozvať Jaroslava Rezníka, aby podal vysvetlenie k tomuto zámeru, čo tým agentúra sleduje. Vyvolalo to veľké ohlasy vo verejnosti aj v médiách. Agentúra Sputnik je navyše zaradená medzi agentúry, ktoré šíria propagandu," povedal Viskupič.

Na hoaxy si dávajú pozor

Rezník ešte pred odstúpením od zmluvy pre portál O médiách uviedol, že TASR mimoriadne precízne dbá na to, aby z jej produkcie hoaxy nevychádzali. Do spolupráce s touto agentúrou vstúpila TASR podľa jeho slov aj preto, "aby sme mali priamy a nesprostredkovaný prístup k jej databáze, čo nám poskytuje ešte lepší priestor na to, aby sme vedeli hneď vyhodnotiť, čo je prípadný hoax, čo nie a upozorniť na to." Šéf TASR ďalej zdôraznil, že keď editori zahraničnej redakcie TASR vyberú do servisu správu, je riadne označený aj jej pôvodný zdroj a bude na editorovi daného klienta, či správu použije, alebo nie. "Okrem toho máme dohodnutý recipročný princíp, čo znamená, že agentúrne slovaciká dostali ďalší komunikačný kanál a ich prípadnú nadinterpretáciu bude možné ľahko overiť," povedal.

Rezník doplnil, že TASR má zmluvu aj s ďalšou ruskou tlačovou agentúrou TASS. "A práve táto spolupráca nám umožňuje analyzovať, či tam nedochádza k nejakým významovým posunom," dodal.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá