Milosť pre Mariána Kočnera nie je možné zrušiť, myslí si Žitňanská

Milosť pre Mariána Kočnera nie je možné zrušiť, myslí si Žitňanská
Zdroj foto: SITA/Peter Maďar
Zrušiť všetky milosti, ktoré prezident Michal Kováč udelil v kauze Technopol, zrejme nie je možné. Po zasadnutí vlády to uviedla ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská Most-Híd. Bráni tomu podľa nej právna otázka.

V rušení amnestií a milostí vidí rozdiel

Fakt, že koalícia presadzuje iba zrušenie milosti pre syna prezidenta Kováča podľa Žitňanskej nesúvisí s osobou Mariána Kočnera, ktorému bola milosť v kauze Technopol taktiež udelená. „Je to určite len v právnej otázke,“ vysvetlila ministerka s tým, že to už nie je typ milosti, ktorý by spĺňal kritériá potrebné na zrušenie.

„Medzi milosťami je jeden jediný rozdiel, a ten spočíva v tom, že Michal Kováč mladší je rodinný príslušník,“ ozrejmila Žitňanská. „Bez ohľadu na to, čo si morálne myslíme o celej kauze Technopol, tak tá otázka, či v plnej šírke kauzy to zrušenie milostí môže obstáť, z toho právneho hľadiska je proste závažný argument,“ zdôraznila.

Ministerka vidí veľký rozdiel medzi rušením amnestií zastupujúceho prezidenta Vladimíra Mečiara a rušením milostí prezidenta Michala Kováča. „V morálnej rovine je rozdiel v týchto milostiach oproti amnestiám v tom, že sú to úplne iné inštitúty. V jednom prípade šlo o zneužitie štátnej moci, v druhom prípade bolo umožniť vyšetrenie. Takže, ten rozdiel je zásadný,“ uviedla.

Koaličný návrh posunuli do druhého čítania

Zmena Ústavy SR, na základe ktorej má Národná rada SR dostať možnosť rušiť prezidentské amnestie alebo individuálne milosti, ak odporujú princípom demokratického a právneho štátu, a Ústavný súd má získať kompetenciu posudzovať ich rušenie, je v NR SR druhom čítaní. V závere piateho rokovacieho dňa 14. schôdze o tom 112 hlasmi rozhodli poslanci.

Koaličné riešenie zrušenia amnestií pozostáva z viacerých zmien, ktoré sa majú prijať v zrýchlenom režime. Opozícia avizovala, že vládnu iniciatívu podporí, má však päť pripomienok, ktorými podmieňuje svoje kladné hlasovanie. O ďalšom postupe dnes ráno rokovala koaličná rada. Na pôde parlamentu sa po 14. hodine zídu na grémiu zástupcovia všetkých parlamentných strán.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá