Počas sviatkov definitívne nenakúpite, obchody zostanú zatvorené

28.3.2017 11:37

Obchody na Slovensku budú zatvorené počas viacerých štátnych sviatkov a dní pracovného pokoja. Počíta s tým novela Zákonníka práce, ktorú pripravila skupina koaličných poslancov a definitívne ju schválil parlament.

Rozšírili počet dní

Celkovo mali doteraz zamestnanci v maloobchode voľno 3,5 dňa. Počet týchto dní sa po novom rozšíri. "V záujme ochrany zamestnancov sa v súlade s kultúrnymi tradíciami SR ustanovujú dni, počas ktorých nie je možné nariadiť a ani dohodnúť so zamestnancom prácu, ktorou je predaj tovaru konečnému spotrebiteľovi vrátane s ním súvisiacich prác," zdôvodnili predkladatelia návrhu.

Týmito dňami budú: 1. január, 6. január, Veľký piatok, Veľkonočná nedeľa, Veľkonočný pondelok počas celého dňa, 1. máj, 8. máj, 5. júl, 29. august, 1. september, 15. september, 1. november, 17. november, 24. december po 12. hodine, 25. december a 26. december.

Výnimku budú mať len tie prevádzky, ktoré sú nevyhnutné na zabezpečenie potrieb obyvateľstva a budú vymedzené v zákone.

Návrh počíta s výnimkami

V prípade zatvorenia obchodov počas Veľkonočného pondelka pôvodne poslanci počítali so zatvorením obchodov len do 14. hodiny. Parlament však schválil pozmeňujúci návrh Ľuboša Blahu a obchody budú v tento pondelok zatvorené celý deň.

Schválením ďalšieho pozmeňujúceho návrhu Mariána Kéryho sa upraví maloobchodný predaj aj počas 8. mája a 1. septembra, kedy bude platiť výnimka na predaj kvetov a 1. novembra má tiež platiť výnimka na predaj kvetov a predmetov určených na výzdobu hrobového miesta. Novela nadobudne účinnosť od 1. mája tohto roka.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok