Na ukrajinského expremiéra vydali zatykač, obvinenie prišlo z Ruska

Na ukrajinského expremiéra vydali zatykač, obvinenie prišlo z Ruska
Zdroj foto: SITA/Jozef Jarošík
Mestský súd v juhoruskom Jessentuki vydal zatykač na bývalého ukrajinského premiéra Arsenija Jaceňuka. Podľa stanoviska danej inštancie je medzinárodný zatykač na Jaceňuka v platnosti od 21. februára.

Informovala ho vláda

Informovala o tom spravodajská stanica Slobodná Európa. Jaceňuk je hľadaný ohľadom obvinení z členstva v ozbrojenej skupine pôsobiacej v polovici 90. rokov v severokaukazskom regióne Čečensko a bojov proti ruským vojakom.

Jaceňuk potvrdil, že ukrajinská vláda ho prostredníctvom sociálnej siete Facebook upovedomila o vydanom zatykači na jeho osobu. Šéf Vyšetrovacieho výboru Ruskej federácie Alexander Bastrykin v septembri 2015 obvinil Jaceňuka z účasti na bojoch v Čečensku, ako aj mučenia a popráv ruských vojakov, pripomína RFE/RL.

Vzťahy sú napäté

Vzťahy medzi Moskvou a Kyjevom dlhoročne komplikuje ozbrojený konflikt na východe Ukrajiny, kde sa proruskí separatisti usilujú o pričlenenie samozvanej Doneckej ľudovej republiky a samozvanej Luhanskej republiky k Ruskej federácii, ako aj anexia ukrajinského polostrova Krym ruskými silami v marci 2014.

Moskva, ktorá považuje zosadenie ukrajinského exprezidenta Viktora Janukovyča za Západom podporovaný štátny prevrat, neústupne trvá na tom, že separatistom z Donbasu zbrane nedodáva, hoci podporuje príčinu ich boja proti ukrajinským vládnym silám a dodáva na východ Ukrajiny humanitárnu pomoc.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá