Poľský minister spochybnil voľbu Tuska. Bolo porušené právo, tvrdí

Poľský minister spochybnil voľbu Tuska. Bolo porušené právo, tvrdí
Zdroj foto: SITA/AP
Poľský minister zahraničných vecí Witold Waszczykowski vyhlásil, že 9. marca pri voľbe Donalda Tuska za predsedu Európskej rady na druhé funkčné obdobie došlo k porušeniu práva EÚ. Šéf poľskej diplomacie to vyhlásil vo vysielaní poľskej televízie TVN24.

Pripúšťa falzifikáciu hlasovania

"Nebolo hlasovanie o Tuskovi. Bola otázka 'Kto je proti?', ale nebola otázka: 'Kto je za?', 'Kto sa zdržal?' a tak ďalej. Nie je pravda, že sme prehrali 27:1," vyhlásil Waszczykowski na margo výsledkov hlasovania, pri ktorom bolo Poľsko jediným členským štátom EÚ nepodporujúcim Tuska - bývalého poľského premiéra.

Minister ďalej uviedol, že je možné, že pri hlasovaní došlo k falzifikácii. "Máme expertízy, ktoré dokazujú, že spôsob voľby Tuska možno napadnúť na základe európskeho práva."

Waszczykowski dodal, že teraz je na poľskej vláde, či Tuskovo zvolenie spochybní. Spresnil, že svoju expertízu už predložil premiérke Beate Szydlovej. Ona podľa jeho slov rozhodne, "či to stojí za to", lebo "dôležitosť tejto voľby nie je veľká, význam tejto pozície je malý".

Vraj prekračoval právomoci

Vláda vo Varšave sa pred nedávnym summitom EÚ v Bruseli snažila zabrániť Tuskovmu znovuzvoleniu do funkcie predsedu Európskej rady na ďalších 30 mesiacov a ako jediná z krajín postavila protikandidáta, Jacka Saryusza-Wolského.

Podľa poľskej vlády Tusk vo funkcii "europrezidenta" prekračoval svoje právomoci vyplývajúce z tejto funkcie, zasahoval do vnútorných záležitosti svojej vlasti a v čase tamojšej parlamentnej krízy - v decembri 2016 - sa postavil na stranu opozície.

Poľská opozícia vtedy takmer mesiac blokovala prácu Sejmu, pričom žiadala opakované hlasovanie o návrhu štátneho rozpočtu na rok 2017, ktorý bol podľa nej prijatý v rozpore so zákonom.  Varšava kritizovala Tuska aj za jeho ústretový postoj k prijímaniu migrantov krajinami EÚ a prejavila nespokojnosť, že ako Poliak neurobil vo svojej vysokej funkcii pre svoj štát nič významné a nelobuje za jeho záujmy v EÚ.

Únia s kritikou nesúhlasí

Podľa zdrojov EÚ námietky Poľska voči Tuskovi nie sú na mieste, keďže každý euroúradník sa musí riadiť princípmi a normami EÚ, a nie presadzovať záujmy svojej krajiny v Bruseli.

Ostatné členské štáty EÚ Tuska uplynulého 2,5 roka, ktoré strávil vo funkcii predsedu Európskej rady, vnímali ako euroúradníka, s ktorého prácou sú spokojní, a nie ako predstaviteľa poľskej vlády, ktorá ho môže kedykoľvek vystriedať niekým iným.

Rozhodnutie o tom, že Tusk bude vysokú funkciu v EÚ zastávať ďalších 30 mesiacov, bolo prijaté na nedávnom summite EÚ v Bruseli prakticky bez diskusie a asi 30 minút po otvorení summitu. Poľská premiérka Beata Szydlová dostala v úvode možnosť zopakovať výhrady Poľska k Tuskovej kandidatúre, ale v následnom hlasovaní Tuska s výnimkou jeho rodného Poľska podporilo všetkých 27 členských štátov EÚ.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá