V Sudáne zaútočili na humanitárnych pracovníkov, šiestich zabili

Šesť humanitárnych pracovníkov bolo prepadnutých a zavraždených v Južnom Sudáne. Informovala o tom OSN. Je to najhorší útok na humanitárnych pracovníkov od roku 2013, keď v tejto východoafrickej krajine vypukla občianska vojna.

Útok odsúdili

K útoku došlo na ceste z hlavného mesta Džuba do mesta Pibor, odkiaľ nedávno prišli správy o pretrvávajúcich bojoch, povedal vysokopostavený predstaviteľ OSN pre humanitárne záležitosti v Južnom Sudáne Eugene Owusu.

Národnosti zavraždených humanitárnych pracovníkov ani organizácie, pre ktoré pracovali, Owusu vo svojom vyhlásení nešpecifikoval.

"Je úplne neprijateľné, aby v čase, kedy potreba humanitárnej pomoci dosahuje nebývalé rozmery, boli tí, ktorí sa snažia pomôcť, napádaní a zabíjaní," povedal Owusu.

TOP videá

Krajina je v občianskej vojne

Tento rok v Južnom Sudáne prišlo o život už prinajmenšom 12 humanitárnych pracovníkov a od vypuknutia občianskej vojny už celkovo 79.

Konflikt v krajine medzi silami vernými prezidentovi Salvovi Kiirovi a vzbúrencami, ktorým velí bývalý viceprezident Riek Machar, si od roku 2013 vyžiadal už desaťtisíce mŕtvych a približne 2,5 milióna ľudí donútil opustiť domovy.

Vytvorenie spoločnej vlády vlani v apríli malo priniesť najmladšiemu štátu sveta mier, o niekoľko mesiacov však boje vypukli nanovo.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá