Voľby v Bulharsku vyhrala prozápadná strana expremiéra Borisova

Strana Občania za európsky rozvoj Bulharska síce podľa odhadov zvíťazila v predčasných parlamentných voľbách v Bulharsku, ale bude musieť viesť rokovania o zostavení koaličnej vlády.

Borisov je pripravený konať

Ústredná volebná komisia po spracovaní približne 90 percent odovzdaných hlasovacích lístkov informovala, že prozápadná strana GERB získala vo voľbách 32,58 percenta hlasov. Bulharská socialistická strana, ktorá sa zasadzuje za tesnejšie kontakty s Ruskom, má zatiaľ podporu 26,82 percenta voličov a podľa agentúry DPA zostáva v opozícii.

Vodca GERB, bývalý bulharský premiér Bojko Borisov, už deklaroval, že je pripravený vytvoriť novú vládu. Podľa DPA by sa mohol pokúsiť vytvoriť koalíciu s niektorou z troch zostávajúcich menších strán, ktoré prekročili nutnú štvorpercentnú bariéru pre vstup do parlamentu.

TOP videá

Ide o pravicové združenie Jednotní vlastenci, ktorí získali 9,17 percenta hlasov, ďalej o Hnutie za práva a slobody, ktoré zastupuje početnú tureckú menšinu a vo voľbách ho podľa doterajších výsledkov podporilo 8,93 percenta voličov, či populistickú stranu Vôľa, ktorá je nováčikom na bulharskej politickej scéne a do parlamentu sa dostane na základe zisku 4,11 percenta hlasov, spresnila DPA.

Výsledky do troch dní

Agentúra dodala, že konečné oficiálne výsledky musí ústredná volebná komisia oznámiť do troch dní. Predčasné parlamentné voľby v Bulharsku sú dôsledkom odstúpenia vlády na čele s Borisovom, ktoré nasledovalo po drvivej porážke kandidátky GERB v novembrových prezidentských voľbách.

Ani jedna zo strán následne neprejavila záujem o zostavenie nového koaličného kabinetu, takže jediným východiskom boli predčasné voľby. V januári sa moci ujala dočasná úradnícka vláda premiéra Ogňana Gerdžikova.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá