Frustrovaný Sagan: Chcel by som donútiť súperov, aby spolupracovali férovo

Frustrovaný Sagan: Chcel by som donútiť súperov, aby spolupracovali férovo
Zdroj foto: TASR/AP
V pretekoch Gent - Wevelgem triumfoval belgický cyklista Greg van Avermaet. Jazdec stajne BMC sa presadil v záverečnom špurte vedúcej dvojice. Na druhom mieste skončil jeho krajan Jens Keukeleire a ako tretí prišiel do cieľa Peter Sagan. Jazdec Bora-Hansgrohe vyhral špurt trojice prenasledovateľov.

Frustrovaný a nabudený

Pre tridsaťjedenročného van Avermaeta to bolo už tretie víťazstvo na klasike v tejto sezóne. Predtým sa tešil na Omloop Het Nieuwsblad aj E3 Harelbeke a je tak najväčším favoritom budúcotýždňového monumentu Okolo Flámska. Tam bude obhajovať vlaňajší titul Sagan.

Slovenský pretekár bol po pretekoch poriadne frustrovaný. "Nedialo sa tam nič...," povedal o momente, keď sa v závere odtrhli van Avermaet a Keukeleire a Niki Terpstra s ním nechcel spolupracovať. "Netuším, čo chcel robiť. Ide do úniku a potom nechce spolupracovať. Toto je jeden zo spôsobov, ako sa dá proti mne prehrať. Ja nebudem pracovať s ním v háku. Tam sa rozhodlo o tom, kto vyhrá. Nie som sklamaný, ale skôr frustrovaný. Ale keby som stále vyhrával, stratil by som motiváciu, takto som nabudený. Chcel by som donútiť všetkých súperov, aby spolupracovali férovo," povedal neúspešný obhajca víťazstva v rozhovore pre televízne kamery.

Už od úvodu pretekov sa množstvo cyklistov pokúšalo o únik, no pelotón situáciu kontroloval. Po tridsiatich kilometroch sa odtrhli Preben Van Hecke, Dennis van Winden, Elmar Reinders, Hugo Houle, Ryan Mullen, Mark McNally, Jay Thomson, Loic Chetout a Christophe Masson.

Deviati jazdci s náskokom

Deviati jazdci si zakrátko vypracovali vyše päťminútový náskok. Na čelo pelotónu sa postupne prepracovali pretekári stajne QuickStep Floors, ktorí udávali vysoké tempo, a vďaka nemu i silnému bočnému vetru, sa pelotón začal trhať. Asi 160 km pred cieľom mala deviatka na čele už len trojminútový náskok pred skupinou, ktorú viedla belgická stajňa, druhá časť pelotónu bola minútu a pol pozadu.

O ďalších desať sa však pelotón spojil a náskok unikajúcich pretekárov začal opäť výrazne stúpať. Sto km pred koncom mal hodnotu 6:30 minút. Úzke belgické cesty a vysoké tempo si vyžiadali viacero nepríjemných pádov a pelotón sa rozdelili na niekoľko skupiniek. Postupne sa rozpadla aj tá vedúca, 50 km pred cieľom jazdil vpredu už len Van Hecke, ale aj jeho pokus sa pomaličky končil.

Vo finále si to rozdali Belgičania

Približne 35 km pred páskou na poslednom kopci Kemmelbergu sa pokúsil o úniku Greg van Avermaet, za ktorým sa okamžite rozbehol Sagan a nakoniec sa na čele vytvorila šesťčlenná skupina Edvald Boasson Hagen, Van Avermaet, Sagan, Zdeněk Štybar, John Degenkolb a Niki Terpstra.

Postupne sa k nim pridali aj ďalší pretekári. Sedemnásť kilometrov pred cieľom boli na čele Soren Kragh Andersen, Jens Keukeleire, Sagan, Van Avermaet a Terpstra. Aj táto skupina sa rozdelila, keď sa odtrhli van Avermaet s Keukeleirem a keďže trojica za nimi spolu nespolupracovala, ich únik vyšiel. Vo finále si to rozdali o triumf práve títo dvaja Belgičania a z triumfu sa nakoniec tešil van Avermaet. Sagan vyhral špurt trojice a skončil na bronzovej pozícii.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá