Najväčší ostrov sveta v centre geopolitiky. USA zvažujú, že Grónsko by mohli získať aj použitím armády

6.1.2026 22:00 , Aktualizované: včera 18:57

Americký prezident Donald Trump a jeho tím zvažujú rôzne možnosti získania Grónska a podľa agentúry Reuters Biely dom v utorok (6.1.) uviedol, že jednou z možností je vždy použitie amerických ozbrojených síl. Trump jasne vyjadril, že získanie najväčšieho ostrova na svete je prioritou národnej bezpečnosti.

Neznámy americký úradník povedal agentúre Reuters, že medzi možnosti, ktoré vláda zvažuje, patrí kúpa ostrova od Dánska alebo dohoda o voľnom pridružení k Spojeným štátom. Trump však údajne chce Grónsko získať ešte počas svojho súčasného funkčného obdobia, ktoré končí v januári 2029.

Grónsko je autonómnou súčasťou Dánskeho kráľovstva, ktoré je členom Európskej únie. Dánska premiérka Mette Frederiksenová už skôr vyzvala Trumpa, aby prestal hrozit anexiou.

Spolu s lídrami Francúzska, Nemecka, Talianska, Poľska, Španielska a Veľkej Británie v utorok (6.1.) vo vyhlásení uviedla, že Grónsko patrí jeho obyvateľom a že o otázkach týkajúcich sa ich vzťahov môžu rozhodovať iba Dánsko a Grónsko.

Grónsko a Dánsko tiež v utorok požiadali o naliehavé stretnutie s americkým ministrom zahraničných vecí Markom Rubiom vzhľadom na vývoj situácie.

Americký predstaviteľ však dnes poznamenal, že otázka Grónska nezmizne a že Trump chce v tejto veci pokračovať napriek námietkam krajín NATO.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok
Sledujte ta3 na Google news po kliknuti zvoľte "Sledovať"