Lídri členských krajín EÚ absolvovali audienciu u pápeža

V metropole Talianska sa stretli lídri 27 členských krajín Európskej únie. Oslavy 60. výročia podpísania Rímskych zmlúv začali audienciou u pápeža Františka.

Strata spoločných hodnôt vedie k extrémizmu

Pápež František vyzval krajiny EÚ na solidaritu a jednotu v období, keď si únia pripomína 60. výročie podpísania Rímskych zmlúv, ktoré tvoria jeden zo základov terajšieho európskeho spoločenstva. Pápež tak urobil počas audiencie vo Vatikáne, na ktorej prijal v predvečer výročia lídrov jednotlivých členských krajín a hlavných inštitúcií EÚ.

Solidarita je podľa pápeža najúčinnejším prostriedkom proti moderným formám populizmu, nesmie však pozostávať len zo slov. "Solidarita nie je len dobrý úmysel. Vyznačuje sa konkrétnymi činmi," zdôraznil pápež s tým, že populistické prúdy sú naopak "plodmi egoizmu".

"Návrat do Ríma po 60 rokoch nesmie byť len obyčajnou cestou do minulosti," pokračoval František. Dodal, že EÚ by nemala byť vnímaná len ako súbor "pravidiel" vychádzajúcich s ekonomických a finančných potrieb, ale aj ako spôsob života založený na spoločných hodnotách a ideáloch. Ich strata totiž vytvára "živnú pôdu pre všetky formy extrémizmu", varoval najvyšší predstaviteľ katolíckej cirkvi.

Paralela s umeleckým dielom

"Ste povolaní k tomu, aby ste razili cestu novému európskemu humanizmu," apeloval pápež na prítomných lídrov. Únia podľa neho musí spojiť sily pri investovaní do rozvoja, pri tvorbe pracovných miest, ako aj zabezpečení primeraných platov a dôstojných životných podmienok pre všetkých občanov.

Pápež sa na stretnutí prejavil nielen ako podporovateľ EÚ, ktorej vznik priniesol "najdlhšie obdobie mieru za posledné storočia", ale aj ako zástanca práv utečencov, ktorých prílevu Európa v posledných rokoch čelí. Imigračná kríza podľa neho nemôže byť riešená spôsobom, akoby bola "iba numerickým alebo ekonomickým problémom či otázkou bezpečnosti".

Na audiencii boli prítomní prezidenti alebo premiéri všetkých členských krajín EÚ s výnimkou Británie, ako aj predseda Európskeho parlamentu Antonio Tajani, predseda Európskej rady Donald Tusk a predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker. Prítomní lídri sa nechali odfotografovať s pápežom vo vatikánskej Sixtínskej kaplnke, pričom pozadie tvorila Michelangelova freska "Posledný súd", zobrazujúca koniec sveta. Agentúra AP v tejto súvislosti poukazuje na úvahy o možnom konci EÚ, na čo by pri jej zrode pred 60 rokmi takmer nikto nepomyslel.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá