Merkelová sa nebojí odchodu ďalších krajín z Únie, cesta vpred je vraj jasná

Merkelová sa nebojí odchodu ďalších krajín z Únie, cesta vpred je vraj jasná
Zdroj foto: SITA/AP
Nemecká kancelárka Angela Merkelová sa neobáva odchodu ďalších krajín z Európskej únie. Povedala to v rozhovore pre Passauer Neue Presse v čase, keď sa lídri bloku pripravujú osláviť v Ríme 60. výročie podpísania Rímskych zmlúv, jedného z pilierov Únie a iba niekoľko dní pred britským aktivovaním procesu vystúpenia z Únie.

Britská premiérka Theresa Mayová v stredu spustí dvojročný proces odpočítavania k Brexitu. Na otázku, či sa kancelárka obáva, že by EÚ mohli opustiť ďalšie krajiny, Merkelová odpovedala: "Nie. Jednotlivé členské štáty, samozrejme, majú rôzne plány ako by sme mali formovať budúcnosť, ale celková cesta vpred je jasná: viac spolupráce."

Za oblasti takejto spolupráce označila obranu, kontrolu vonkajších hraníc EÚ, ekonomickú politiku a boj s militantným islamom. Merkelová tiež povedala, že Mayovej očakávaný list o začatí procesu vedúceho k brexitu nezatieni summit k 60. výročiu EÚ.

"Práca v nadchádzajúcich rokoch pôjde oboma smermi: na jednej strane rokovania o vystúpení s Britániou a na druhej úvahy o tom, ako pripraviť zvyšných 27 členov EÚ na budúcnosť," citovali Merkelovú nemecké noviny.

Na otázku, či by mali byť prerušené prístupové rokovania s Tureckom, Merkelová odpovedala: "Mali by sme počkať na hlasovanie v tureckom referende a všetko ostatné." V Turecku plánujú uskutočniť 16. apríla referendum o zmenách ústavy, ktoré by rozšírili právomoci prezidenta.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá