Európania sú proti trestu smrti z pocitu viny, vyhlásil prezident Filipín

Európania sú proti trestu smrti z pocitu viny, vyhlásil prezident Filipín
Zdroj foto: SITA/AP
Filipínsky prezident Rodrigo Duterte varoval Európsku úniu, aby prestala v súvislosti s trestom smrti vyvíjať nátlak na krajiny juhovýchodnej Ázie. Duterte poznamenal, že väčšina členských štátov Združenia krajín juhovýchodnej Ázie má trest smrti a EÚ na ich vodcov vyvíja v tejto veci nátlak.

"Vy hlupáci, vy parchanti, prestaňte u nás zasahovať," vyhlásil Duterte na skorej rannej tlačovej konferencii po návrate do Manily z návštevy Mjanmarska a Thajska. "Nik vám to nepovie, tak vám to poviem ja, ste všetci hlupáci. Bol by som šťastný, ak by som vás mohol povešať... Vyvíjate nátlak v každej krajine s trestom smrti," dodal.

Podľa tlačovej agentúry DPA nie je presne jasné, komu svoje poznámky adresoval, ale už skôr tento týždeň hromžil na europoslancov, ktorí minulý týždeň schválili rezolúciu vyzývajúcu Filipíny, aby znova nezavádzali trest smrti. Spomedzi 10 členských štátov ASEAN zrušili trest smrti iba Kambodža a Filipíny, ale Duterteho vláda urobila kroky na obnovenie najvyššieho trestu.

Indonézia, Malajzia i Singapur v uplynulých rokoch popravili ľudí, zatiaľ čo Thajsko, Brunej, Laos a Mjanmarsko nikoho nepopravili už po desaťročia. Vietnamské štatistiky týkajúce sa trestu smrti sú tajné.

Duterte tvrdil, že Európania sú proti trestu smrti z pocitu viny za smrť miliónov ľudí počas prvej svetovej vojny. Povedal, že "genetika" je na vine, že sa Európania v súvislosti s trestom smrti miešajú do záležitostí iných krajín. "Váš pocit viny, vaše svedomie je takmer genetika. Prenáša sa z generácie na generáciu," dodal.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá