Môže sa Bašternák vyviniť? Obvinenie komentovali Kaliňak aj Žitňanská

Môže sa Bašternák vyviniť? Obvinenie komentovali Kaliňak aj Žitňanská
Zdroj foto: SITA/Monika Zaťková
Podnikateľa Ladislava Bašternáka podľa medializovaných informácií neobvinili priamo z podvodu, ale z neodvedenia dane. Môže sa jej dodatočným zaplatením vyviniť? Minister vnútra odmietol, že políciu pri vyšetrovaní kauzy dohnal k obvineniu tlak verejnosti.

Nechajte to na polícii a prokuratúre

Polícia v prípade Bašternáka koná tak, ako má konať. Uviedol to po zasadnutí vlády minister vnútra Robert Kaliňák v reakcii na obvinenie bratislavského podnikateľa zo zločinu neodvedenia dane a poistného. Minister odmietol, že k obvineniu Bašternáka, v ktorého byte býva premiér Robert Fico, pomohol tlak verejnosti.

„Polícia sa tak nikdy nesprávala a myslím si, že sa tak nespráva a mali by ste naozaj nechať na polícií a prokuratúre, aby sa venovala trestnému konaniu, nikto iný za to zodpovedný nie je, konajú svoju prácu, robia ju tak, ako ju robiť majú,“ uviedol. Kaliňák v minulosti odkúpil od Bašternáka podiel vo firme B. A. Haus. Teraz zopakoval, že nešlo o osobnú ale obchodnú záležitosť, keď kúpený podiel zodpovedal podľa jeho slov presne dvom bytom v dome, v ktorom býva.

„Môžeme sa baviť o tom, či z mediálneho hľadiska by nebolo lepšie, keby som to nekúpil. Možno áno, naopak, by som mal možno problém, že by som mal nejakých neprispôsobivých nájomníkov, ktorí by aj znižovali hodnotu samotnej nehnuteľnosti, v ktorej bývam,“ vysvetlil.

 

 

 

Je rada, že vo veci sa koná

Uspokojenie z postupu polície vyjadrila ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská. "Som rada, že tá vec sa vyšetruje, vo veci sa koná a to je dôležité,“ uviedla. Žitňanská nechcela komentovať fakt, že Bašternák nebol obvinený z daňového podvodu, ale iba z neodvedenia dane a jej dodatočným zaplatením sa môže vyviniť. "To je právna stránka veci, takže k tej by som teraz veľmi nerada vyjadrovala, pretože naozaj nepoznám tú vec,“ doplnila.

Premiér v súvislosti s obvinením Bašternáka zopakoval, že si hľadá iné bývanie bez časových podrobností. Žitňanská je s tým spokojná. „Povedal, že sa odsťahuje, potvrdil svoje slová, a to je dôležité,“ komentovala slová Fica. Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry obvinil podnikateľa zo zločinu neodvedenia dane a poistného. V utorok o tom informoval hovorca Prezídia Policajného zboru Martin Wäldl.

Viaceré médiá informovali, že Bašternák si v minulosti mohol uplatniť neprimeraný odpočet daní v sume približne dva milióny eur v súvislosti s bytmi v komplexe Five Star Residence. Polícia v tejto veci začala minulý rok trestné stíhanie a vykonala niekoľko prehliadok.

 

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá