Zvrat v kauze nástenkového tendra? Obžalovaný sa chce dohodnúť

Aktualizované:
V dlhoročnej kauze nástenkového tendra, do ktorej sú namočení aj niekdajší ministri za SNS Marián Janušek a Igor Štefanov, možno nastal zvrat. Jeden z obžalovaných by sa chcel dohodnúť na vine a treste, je teda ochotný priznať vinu.

Najprv sa porozpráva s prokurátorkou

Špecializovaný trestný súd v Pezinku prerušil svoje hlavné pojednávanie v prípade tzv. „nástenkového tendra.“ Dôvodom bola žiadosť obžalovaného Radoslava Behula, ktorý prejavil záujem uzavrieť dohodu o vine a treste.     

„Rád by som najprv všetky informácie poskytol pani prokurátorke. Budem vypovedať o skutočnostiach tak, ako sa udiali,“ reagoval obžalovaný na otázky novinárov s tým, že nemá čo tajiť. Behul v období, keď podľa prokuratúry došlo k spáchaniu skutku, pracoval na ministerstve výstavby ako riaditeľ odboru realizácie programov regionálneho rozvoja.

TOP videá

V zmysle Trestného poriadku je jednou z podmienok uzavretia dohody o vine a treste aj priznanie obvineného. Ak by sa tak naozaj stalo a súd by v prípade obžalovaného Behula dohodu aj schválil, v ďalšom konaní proti zvyšným obžalovaným by vystupoval ako svedok.

Exministri dohodu odmietli

ŠTS taktiež vylúčil na samostatné konanie proces s obžalovanou Zdenkou K. Z pojednávania vyplynulo, že momentálne je práceneschopná. Zvyšní traja obžalovaní, vrátane exministrov Janušeka a Štefanova, konanie o dohode o vine a treste odmietli.     

Prokurátor podal v tejto veci obžalobu na päť osôb, medzi nimi aj dvoch bývalých ministrov za SNS. Štyria muži a jedna žena čelia obžalobe z obzvlášť závažných zločinov porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku, zneužívania právomoci verejného činiteľa či zo zločinu machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe. ŠTS na verejnom zasadnutí 1. marca prijal v tejto veci obžalobu na Janušeka, Štefanova, Behula, Tomáša Labaya a Zdenku Kudláčovú.  

Kauza siaha ešte do roku 2007. Vtedajšie ministerstvo výstavby malo zverejniť oznam o tendri v hodnote 120 miliónov eur iba na nástenke v uzavretej chodbe ministerstva. Lukratívnu zákazku tak malo získať konzorcium, ktoré o súťaži vedelo. O kreslo vtedy prišiel minister za SNS Janušek a neskôr jeho nástupca Štefanov.  

Po prepuknutí kauzy štát podozrivú zmluvu zrušil. Vo vreckách dvoch súkromných firiem však malo skončiť viac ako 12 miliónov eur, ktoré Brusel Slovensku odmietol preplatiť. Podľa informácií, ktoré zazneli na minulom verejnom zasadnutí, mohol byť čistý zisk firiem viac ako tri milióny eur. Hlavné pojednávanie pokračuje 24. apríla, vypovedať by mali obžalovaní.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá