Ombudsmanka Dubovcová naposledy vystúpila v parlamente, poslanci chýbali

Aktualizované:
Odchádzajúca ombudsmanka Jana Dubovcová naposledy vystúpila pred poslancami parlamentu a predstavila správu o verejnom ochrancovi práv za rok 2016.

Vybavila stovky podnetov

Kancelária verejnej ochrankyne práv pracovala v roku 2016 celkovo s 3045 podaniami. Z 892 podnetov, ktoré boli v pôsobnosti ombudsmana, vybavili 591. V nich verejná ochrankyňa práv konštatovala 97 porušení základných práv a slobôd. Vyplýva to zo správy o verejnom ochrancovi práv za rok 2016, ktorú predstavila Dubovcová poslancom národnej rady v úvode druhého rokovacieho dňa 14. schôdze. Dubovcovú v pléne počúvalo len pár poslancov, rokovacia sála bola takmer prázdna.

Ombudsmanka v správe hovorila pred poslancami aj o svojvoľnom konaní policajtov. Volala po nezávislom orgáne vyšetrovania policajných postupov. Tie dnes preveruje inšpekcia ministerstva vnútra, ktorú
Dubovcová nepovažuje za nezávislú. "Dnes policajti preskúmavajú policajtov," poznamenala.

Zanedbaný a zaostalý úrad

Dubovcová v správe ďalej žiadala bezbariérové verejné budovy a budovy, v ktorých sídlia orgány verejnej správy. Stav kontrolovala v školách, nemocniciach a na policajných oddeleniach. Najhoršie skončili školy, najlepšie polícia. "Bezbariérovosť najlepšie dopadla na polícii. Urobili všetko pre to, aby sa ľudia mohli dostať čo najlepšie na pracoviská. Nemocnice sú úplne zanedbané. Najhoršie to však dopadlo v školách," zhodnotila ešte na ľudskoprávnom výbore Dubovcová.

Parlamentu ombudsmanka odporúčala, aby prijal potrebné opatrenia na zlepšenie stavu dodržiavania základných práv a slobôd. Podľa Dubovcovej treba zlepšiť ochranu pred mučením a neľudským či ponižujúcim zaobchádzaním napríklad aj na policajných staniciach.

Dubovcová
ďalej žiada zabezpečiť lepšie podmienky pre činnosť verejného ochrancu práv. Pre kanceláriu chce samostatnú rozpočtovú kapitolu a regionálne kancelárie na Slovensku. Služby verejného ochrancu práv by totiž mali byť prostredníctvom týchto regionálnych kancelárií sprístupnené širokej verejnosti.

Ombudsmanka pripomenula, že úrad verejného ochrancu práv je tu už 15 rokov, ale v porovnaní so zahraničím je zanedbaný a zaostalý. "Bolo by už treba riešiť aj to, aby mohol verejný ochranca práv vykonávať svoju činnosť čo najlepšie," poznamenala nedávno Dubovcová.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá