Sturgeonová trvá na nezávislosti Škótska, vyzvala parlament

Predsedníčka škótskej vlády Nicola Sturgeonová vyzvala parlament v Edinburghu, aby podporil ňou navrhovaný plán na vypísanie druhého referenda o nezávislosti Škótska od Británie.

Referendum považuje za potrebné

V škótskom parlamente sa začala dvojdňová debata o novom referende o nezávislosti, ktoré plánuje vyhlásiť Sturgeonová. Debata by sa mala zavŕšiť hlasovaním o tomto návrhu. Sturgeonová považuje predmetné referendum za potrebné.

Najmä však po tom, ako sa pokúšala vyjednať kompromisné riešenie v rámci vystúpenia Británie z Európskej únie a dočkala sa iba "nekompromisnej odpovede" od konzervatívnej vlády britskej premiérky Theresy Mayovej.

"Škótsko sa nachádza na mimoriadne dôležitom rázcestí," povedala šéfka Škótskej národnej strany v prejave pred začiatkom parlamentnej rozpravy.

Brexit ohlásia čoskoro

Vláda britskej premiérky Mayovej plánuje dvojročné rokovania o vystúpení z Únie odštartovať nasledujúci týždeň.
"Podmienky Brexitu stále nepoznáme, čo však vieme, je, že Theresa Mayová sa upísala tvrdému Brexitu - uťať hospodárske vzťahy s EÚ a vystúpiť z jednotného trhu," zdôraznila škótska premiérka.

Práve vystúpenie z jednotného trhu môže byť podľa Sturgeonovej "hospodárskou katastrofou" a tisíce Škótov tak môžu potenciálne prísť o svoje pracovné miesta alebo o svoju životnú úroveň. Plán na vypísanie druhého referenda o nezávislosti Škótska Sturgeonová oznámila v uplynulom týždni.

Premiérka Mayová reagovala so slovami, že toto referendum o nezávislosti môže byť "v tom najhoršom čase viesť k rozdeleniu ľudí a spôsobiť veľkú hospodársku neistotu".

V júnovom referende o vystúpení Spojeného kráľovstva z EÚ sa vyše 60 percent Škótov vyslovilo proti tomuto kroku. Celkovo však voliči v celom Spojenom kráľovstve odhlasovali 52 percentami Brexit. Proti nezávislosti Škótska od Británie sa v referende v roku 2014 vyjadrilo 55 percent hlasujúcich.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá