Budaj chce voliť šéfa prokurátorov priamo, nevylučuje referendum

Budaj chce voliť šéfa prokurátorov priamo, nevylučuje referendum
Zdroj foto: SITA/Marko Erd
Opozičný poslanec NR SR Ján Budaj buduje petičný výbor, ktorého cieľom je dosiahnuť priamu voľbu generálneho prokurátora. Oznámil to na tlačovej konferencii s tým, že ak sa zmenu voľby šéfa prokurátorov nepodarí presadiť na pôde parlamentu, do hry vstúpi referendum.

"Blahoželám verejnosti, ktorá videla v priamom prenose, že stačí prejaviť názor a koalícia pri amnestiách ustúpila. Toto zdvihnutie sa verejnosti, ktoré dosiahlo zmenu názoru, je obrovský spoločenský úspech. Poďme ale ďalej. Vyzývam verejnosť, aby pomohla očistiť Slovensko aj v oblasti generálnej prokuratúry. Chcem zmeniť spôsob voľby generálneho prokurátora tak, že to viac nebude výsledok tých, ktorí sú pri moci," vysvetlil Budaj.

Poslanec sa pýtal, kedy sa dočkáme takej nádeje, aká sála z rumunských námestí. "Kedy sa dočkáme, že budú súdení tí, ktorí ožobračujú túto krajinu? Kľúčovým hráčom, ktorý to môže zastaviť alebo pustiť, je na konci dňa vždy generálny prokurátor," povedal Budaj, ktorý je presvedčený, že ak sa chceme dočkať fungujúcej justície, musíme niečo urobiť s generálnym prokurátorom ako inštitúciou.

Budaj chce o zmene spôsobu voľby generálneho prokurátora najskôr rokovať s politickými stranami. Ak však nebude vôľa zmeniť zákon v parlamente, je pripravený siahnuť po referende, ktoré by mohlo byť spojené s budúcimi komunálnymi voľbami.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá