Únia chce zrýchliť návraty neúspešných žiadateľov o azyl. Šutaj Eštok žiada pre Slovensko výnimku

8.12.2025 13:41 , Aktualizované: 8.12.2025 15:12

Štáty EÚ sa v pondelok zhodli na nových pravidlách zabezpečujúcich rýchlejšie a efektívnejšie vracanie neúspešných žiadateľov o azyl do krajín, odkiaľ prišli. Informovala o tom Rada EÚ, ktorá zastupuje členské štáty.

Dohodu dosiahli na svojom rokovaní v Bruseli únijní ministri vnútra. Návratové nariadenie, ktoré dopĺňa migračný a azylový pakt, má tiež umožniť niektoré nové riešenia problémov s nelegálnou migráciou, napríklad uľahčiť vznik návratových centier pre migrantov v krajinách mimo Európskej únie.

„Nariadenie vytvára celoeurópske postupy pre návrat osôb nelegálne zdržiavajúcich sa v členských štátoch, ukladá povinnosti tým, ktorí nemajú právo na pobyt, a zavádza nástroje na spoluprácu medzi členskými štátmi. Umožňuje tiež členským štátom zriaďovať centrá pre navracanie v tretích krajinách,“ píše sa v pondelkovom vyhlásení.

„Traja zo štyroch nelegálnych migrantov, ktorým bolo v EÚ vydané rozhodnutie o návrate, tu zostávajú, namiesto toho, aby sa vrátili domov,“ uviedol dánsky minister pre migráciu Rasmus Stoklund, ktorého krajina teraz EÚ predsedá.

„Som rád, že sme sa dohodli na novom návratovom nariadení. Verím, že nový súbor pravidiel môže tieto čísla výrazne pomôcť zlepšiť,“ dodal.

Dohoda bude slúžiť ako základ pre začatie rokovaní Rady EÚ s Európskym parlamentom s cieľom dohodnúť sa na konečnom právnom texte.

Šutaj Eštok: Odmietame systém, chceme výnimku

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) po rokovaní ministrov členských krajín Európskej únie v pondelok v Bruseli zopakoval, že Slovensko odmieta mechanizmus povinnej solidarity pri prerozdeľovaní žiadateľov o azyl.

Podľa neho by mala mať krajina výnimku vzhľadom na desaťtisíce utečencov z Ukrajiny, ktorých prijala po vypuknutí vojny.

Niektoré štáty ako napríklad Česko či Poľsko môžu byť od prispievania na nadchádzajúci rok oslobodené. Slovensko medzi tieto krajiny nepatrí. „Zvýraznil som pred kolegami, že nerozumiem, prečo Slovensko nebolo zaradené medzi krajiny s možnou výnimkou, keďže sme prijali desaťtisíce utečencov z Ukrajiny. Aj preto sme nemohli podporiť túto časť týkajúcu sa paktu o nelegálnej migrácii,“ uviedol Šutaj Eštok.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok
Sledujte ta3 na Google news po kliknuti zvoľte "Sledovať"