Hlasovanie o dôvere môže byť 13. januára. Babišov presun Agrofertu ocenil prezident Pavel aj Okamura
Česká poslanecká snemovňa by podľa jej predsedu Tomia Okamuru mohla hlasovať o dôvere novej vláde už 13. januára. Vymenovanie kabinetu má podľa neho nasledovať krátko po tom, ako prezident vymenuje Andreja Babiša premiérom. Tento krok je naplánovaný na najbližší utorok.
K premiérskemu postu sa Babiš posunul po tom, čo vo štvrtok (4. 12.) oznámil spôsob riešenia svojho stretu záujmov. Práve tento problém bol podmienkou prezidenta Petra Pavla na jeho posun k zostavovaniu vlády.
Babiš ohlásil presun akcií Agrofertu do novej štruktúry
Andrej Babiš uviedol, že sa vzdá svojho mnohomiliardového holdingu Agrofert, ktorý pozostáva približne z dvoch stoviek firiem v Česku aj zahraničí a poberá štátne dotácie. Kľúčové aktíva chce presunúť do tzv. trastovej štruktúry, čo sa podobá na slepý fond alebo slepý trust.
Akcie má spravovať nezávislý správca, ktorého bude kontrolovať nezávislý protektor. Teoreticky by to znamenalo, že Babiš stratí akýkoľvek vplyv na rozhodovanie v holdingu.
Podľa právnikov a expertov však Babišovo oznámenie vyvolalo množstvo nových otázok a nie je jasné, či ide o dostatočne priehľadné riešenie. Ich analýzy budú kľúčové pri posudzovaní skutočnej nezávislosti správy Agrofertu.
Prezident Pavel zareagoval rýchlo, Okamura krok víta
Prezident Petr Pavel reagoval na Babišovo oznámenie okamžite. Ocenil, že dodržal spoločnú dohodu a predstavil riešenie verejne a zrozumiteľne.
Úplne nadšený je však najmä budúci koaličný partner Babiša – predseda SPD a šéf dolnej komory parlamentu Tomio Okamura, ktorý krok hodnotí pozitívne.
V tejto chvíli sa tak zdá, že spor medzi Babišom a Pražským hradom sa dostal do rovnovážneho bodu. Cestu na decembrový samit Európskej únie by Babiš mal absolvovať už ako staronový český premiér.