Pokrok v zákulisných rokovaniach o vojne. Trumpov vyjednávač Witkoff sa stretne s Putinom
USA aj Rusko pripravujú rokovania o možnom ukončení vojny a ich vyjednávači sa stretávajú v rýchlom slede. Americký emisár Steve Witkoff má rokovať priamo s Vladimirom Putinom.
O amerických návrhoch ohľadom ukončenia vojny Ruska proti Ukrajine má v utorok (2. decembra) so šéfom Kremľa Vladimirom Putinom rokovať splnomocnenec amerického prezidenta Donalda Trumpa Steve Witkoff.
Ten sa v nedeľu na Floride zúčastnil na stretnutí s ukrajinskými vyjednávačmi.
Kremeľ potvrdzuje prípravy na stretnutie
Hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov v pondelok novinárom potvrdil, že stretnutie Putina s Witkoffom sa pripravuje na utorok. Dodal, že Rusko má záujem na úspechu rokovaní o Ukrajine, a preto nehodlá v médiách dopredu oznamovať podrobnosti.
Biely dom je „veľmi optimistický“. Trumpov vyslanec Witkoff už mieri do Moskvy rokovať o ukončení vojny
Putin sa podľa Peskova počas pondelkových porád pripravoval na rokovania s americkým vyjednávačom. Hovorca oznámil novinárom, že Kremeľ zverejní zábery z úvodu schôdzky, nič ďalšie však nie je isté.
Ukrajina hlási pokrok v rozhovoroch
"Dosiahli sme významný pokrok," napísal o nedeľňajších rozhovoroch s Američanmi tajomník ukrajinskej bezpečnostnej rady Rustom Umerov, ktorý na čele ukrajinskej delegácie nahradil šéfa prezidentskej kancelárie Andrija Jermaka, odvolaného kvôli korupčnému škandálu.
„Je tu veľa premenných a samozrejme je tu zapojená aj ďalšia strana, ktorá bude musieť byť súčasťou rovnice," upozornil už v nedeľu šéf americkej diplomacie Marco Rubio a pripomenul, že Witkoff sa chystá do Moskvy za ruskými predstaviteľmi.