Kňaz našiel v Afrike jeden z najväčších diamantov na svete

Kňaz našiel v Afrike jeden z najväčších diamantov na svete
Zdroj foto: foto ilu SITA/AP
Jeden z najväčších surových diamantov na svete našiel kresťanský duchovný na východe afrického štátu Sierra Leone. Informovala o tom tamojšia štátna televízia. Drahokam, vážiaci 709 karátov, patrí k 20 najväčším doteraz nájdeným surovým diamantom.

Hviezda Sierry Leone

Diamant podľa tamojšej vlády objavil miestny farár Emmanuel Momoh v bani v dedine Koyadu na východe sierralenského okresu Kono.

Drahokam, ktorý teraz musia oceniť, je najväčším objaveným diamantom na území spomínaného štátu od roku 1972. Vtedy v Sierra Leone našli taktiež v okrese Kono 969-karátový diamant známy ako Hviezda Sierry Leone, informovala spravodajská stanica BBC.

Neslávny konflikt

Drahokam v stredu, ešte pred prevozom do centrálnej banky, putoval do rúk prezidenta Ernesta Koromu. Ten prisľúbil, že diamant bude predaný v rámci transparentnej medzinárodnej dražby tomu, kto zaň ponúkne najvyššiu sumu.

Sierra Leone je v dôsledku 11-ročnej občianskej vojny, ktorá sa skončila v roku 2002, stále jednou z najchudobnejších krajín sveta. Konflikt sa stal neslávne známym pre obávaných povstaleckých lídrov vyzbrojených vďaka ziskom z predaja "krvavých diamantov", ťažených vo vojnovej zóne civilistami v krutých podmienkach.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá